Obliba feng-šuej roste, všichni experti však nadšení nesdílí

Publisher
ČTK
13.01.2008 11:50
Czech Republic

Prague

Praha - Lidé stále více chtějí bydlet v bytech a domech, které jim neposkytnou jen střechu nad hlavou, ale budou též místem pro příjemnou relaxaci. Pečlivě volí pozemky, kompozici zahrad, rozmístění nábytku, ladí interiéry obohacené o cíleně vybrané rostliny, kameny a nejrůznější dekorace. Často si jako pomocníka berou k ruce starou čínskou nauku feng-šuej. Vyplývá to z ankety, kterou ČTK provedla mezi odborníky na zařizování interiérů. Někteří experti jsou však k možnostem tohoto přístupu spíše skeptičtější.
    "Zatímco na začátku naší praxe před pěti lety se ozývali lidé spíše ze ze zvědavosti a bez základních přestav a informací, nyní jsou našimi klienty lidé, kteří o feng-šuej ledacos vědí a mají konkrétní představy o tom, co řešit a zhruba jakým způsobem," popisuje projevy zvýšeného zájmu Lumír Kábrt z portálu vítr-voda.cz, který se aplikací feng-šuej zabývá. Zvýšený zájem potvrdil také Jiří Šmikmátor, který se věnuje poradenství v této oblasti.
    "Také je vidět pokrok v tom, že dříve klienti stáli především o rozbory domů či bytů, ale nyní začíná převažovat zájem o návrhy interiérů a jejich samotnou realizaci. Koncem minulého roku jsme se dostali do stádia, kdy jsme nebyli schopni uspokojit všechny zájemce," dodal Kábrt.
    Feng-šuej bylo v Číně původně směsí městského plánování, vědy o životním prostředí, architektury a dekorace. Staří Číňané, kteří obývali břehy Žluté řeky, museli bojovat s nepříznivými větry (feng) a nekontrolovatelnými vodami (šuej). Postupně se tento přístup začal zabývat takovými aspekty, jako je plodnost, pověst a štěstí, a předpokládá se, že kromě dalších vlivů vznikl z taoistické filosofie. Základem nauky je sledování proudění energie čchi v prostoru i lidech a její proměny.
    Kábrt potvrzuje, že v posledních letech je vyšší zájem o užití feng-šuej také v komerčních objektech, jako jsou například restaurace nebo kanceláře. "Zájem je z 90 procent od lidí z města, vesničané považují feng-šuej za něco, za co je jim líto vydávat peníze," popsal Šmikmátor skladbu klientů, kteří mají zájem o aplikaci této nauky.
    Nadšení z feng-šuej však všeobecně sdíleno není. "Feng-šuej nepochybně vychází ze správné představy, že člověk je silně ovlivňován svým okolím a že harmonický vztah k přírodě i lidem pozitivně působí na jeho život. Teorie i praxe feng-šuej je však iracionální, plná mystiky," řekl ČTK Jiří Heřt z Českého klubu skeptiků Sysifos. "Používaná pravidla jsou jen intuitivní, subjektivní a názory i doporučení různých mistrů jsou často protichůdné. Jsou také ve zřejmém rozporu s moderním pohledem architektů a někdy i se zákony fyziky a biologie člověka," dodal.
0 comments
add comment