Nymburk požádá kraj o dotaci na projekt stavby nové lávky

Publisher
ČTK
01.03.2018 08:25
Czech Republic

Nymburk

Nymburk - Nymburk požádá Středočeský kraj o dotaci na vypracování projektové dokumentace na stavbu nové lávky pro pěší a cyklisty přes řeku Labe. Nymburk chce novou lávku postavit místo té, která byla v prosinci kvůli bezpečnosti uzavřena. Při dnešním zasedání zastupitelů to řekl místostarosta Jan Ritter (Nymburští demokraté). Nymburská lávka je stejné konstrukce a od stejného projektanta jako zřícená lávka v Praze-Troji.


Nymburk chce kraj požádat o čtyři miliony korun. Vedení města předpokládá, že by se žádostí mohli krajští zastupitelé zabývat na zasedání 26. dubna.

Po rozhodnutí krajských zastupitelů chce Nymburk vyhodnotit finance potřebné na projekt a stavbu nové lávky. Pak zadá zpracování projektu, aby se mohla lávka začít stavět co nejdříve. Podle starosty Pavla Fojtíka (Změna pro Nymburk) by nová lávka mohla stát do dvou až tří let.

Město k uzavření lávky přistoupilo na základě doporučení specializované firmy Pontex, která před více než půldruhým rokem nymburskou lávku zkoumala. Firma do Nymburka poslala informaci, že podle předběžných informací od vyšetřovatelů má trojská lávka zřejmě systémovou konstrukční chybu, při které korodují předpínací lana.

Lidé musejí nyní místo uzavřené lávky používat pro přechod přes Labe železniční most nebo hydroelektrárnu, což znamená více než kilometrovou cestu. S uzavřenou lávkou sousedí most pro automobily, přes který kvůli bezpečnosti nelze pěším průchod umožnit. Od 15. ledna navíc město zavedlo bezplatnou autobusovou dopravu mezi náměstím Přemyslovců a Zálabím, které je na druhé straně řeky. Lidé mohou jezdit autobusem zdarma mezi zastávkami Nymburk, Zálabí PVT a Nymburk Náměstí. V každém směru jede během dne 45 linek, doprava zdarma se tak týká 90 spojů.

Místostarosta Ritter se byl již osobně podívat na trosky zřícené trojské lávky. Podle něj je zřejmé, že nosná i předpínací lana byla v různém rozsahu a zcela nepravidelně napadena korozí. Nejednalo se o oslabení výztuže pouze ve spárách mezi jednotlivými díly, ale i jinde, třeba uprostřed jednoho dílu. Podle něj by tak bylo nutné zkontrolovat lana po celé délce lávky v Nymburce, aby mohla být případně prohlášena za bezpečnou.

Město chce novou lávku postavit širší. Nově by na ni mohli cyklisté, kteří mají na současnou lávku vjezd zakázán. Ve hře je i případná sanace současné lávky, nicméně pravděpodobnější se podle vedení města jeví její demolice a stavba zcela nové lávky.
0 comments
add comment

Related articles