Nymburk nechá po pádu lávky v Praze zkontrolovat lávku přes Labe

Source
Jaroslav Beneš
Publisher
ČTK
04.12.2017 11:30


Nymburk - Nymburk nechá ještě tento týden zkontrolovat pěší lávku přes Labe. Jde o lávku totožné konstrukce a od stejného projektanta, jako byla lávka v Praze, která se v sobotu zřítila do Vltavy. Podle nymburského místostarosty Jana Rittera (Nymburští demokraté) je ale lávka v dobrém stavu a naposledy byla zkontrolována nedávno, uzavřít ji proto radnice neplánuje. V budoucnu by ale měla být lávka stržena, nahradí ji most.


Zhruba před 1,5 rokem zadal Nymburk průzkum stavebně-technického stavu lávky specializované firmě. Dokumentace byla podle Rittera dokončena nedávno, obsahuje podle něj také návrhy nutných opatření. "Nemám dokumentaci ještě zcela prostudovanou, dostali jsme ji nedávno. Rozhodně v ní ale nebylo to, že se má nechat zcela bez zásahu," uvedl Ritter.

Stejnou firmu nyní Nymburk požádal o opakovanou kontrolu ještě v tomto týdnu. "Je prý velmi pravděpodobné, že bude již tento týden vydán obecný pokyn, jak u podobných konstrukcí postupovat s ohledem na možná rizika, protože visutých lávek je v ČR několik a některé nejsou v dobrém stavu. To se však netýká Nymburka," dodal Ritter.

Nymburk proto zatím o uzavření lávky neuvažuje. Případný zákaz používání lávky by ve městě výrazné komplikace nezpůsobil, jen o několik metrů dál je most pro silniční dopravu. Chodci na něj sice mají vstup zakázán, chodníky pro pěší ale na mostě jsou.

Do budoucna plánuje Nymburk stržení lávky a na jejím místě vybudování mostu, který bude sloužit také cyklistům. Zatím však jde o návrh, který nemá bližší časové vymezení. Případná stavba bude záviset na rychlosti vytvoření studie proveditelnosti.

Lávka v Praze-Troji se zřítila do Vltavy v sobotu odpoledne. Neštěstí, při němž byli zraněni dva lidé těžce a dva lehce, vyšetřuje policie. Město Praha přiznává, že lávka mezi Trojou a Císařským ostrovem byla ve špatném stavu. Tvrdí ale, že stav nebyl havarijní a nic nenasvědčovalo tomu, že by lávka z roku 1984 měla spadnout. V dohledné době ji nahradí provizorní přemostění Vltavy. Zraněné lidi chce město odškodnit.
0 comments
add comment

Related articles