Nová komise má připravit návrh směřování Národní galerie

Publisher
ČTK
25.08.2010 22:15
Czech Republic

Prague

Praha - Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) dnes ustavil patnáctičlennou Komisi pro otázky galerií. Komise má podle internetových stránek ministerstva připravit odborný návrh dalšího směřování Národní galerie (NG) po konci mandátu jejího současného šéfa Milana Knížáka.
    Ministr Besser před dvěma týdny zrušil výběrové řízení na post šéfa galerie a rozhodl, že vypíše nové tak, aby nový ředitel NG mohl být jmenován k 1. červnu příštího roku. Knížák tak instituci povede podle ministrova rozhodnutí jen do konce srpna příštího roku.
    Besser tehdy také poprvé oznámil, že má v plánu zřídit nyní ustavenou komisi, která by podle jeho představ měla připravit odbornou oponenturu k nyní platné koncepci Národní galerie.
    V komisi zasedne například rektor AVU Jiří Kotalík, děkan filozofické fakulty UK Michal Stehlík nebo předseda Rady galerií Jiří Jůza. Mezi členy je také Lubomír Konečný z Ústavu dějin umění Akademie věd, Vlasta Čiháková-Noshiro za Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, Jindřich Vybíral z katedry dějin umění a estetiky VŠUP, Tomáš Pospiszyl (FAMU), Milena Bartlová (Uměleckohistorická společnost v českých zemích), Marta Smolíková (výzkumné, informační a vzdělávací centrum ProCulture) a Ladislav Kesner (poradenská společnost Cultropa).
    Vlasta Čiháková-Noshiro ČTK sdělila, že už v březnu v Literárních novinách napsala, jak si představuje kandidáta na nového ředitele. Nesmí podle ní být ve střetu zájmů obchodně-podnikatelských či politických. Měl by to být vysoce kvalifikovaný člověk, který má zkušenost s řízení instituce na úrovni, a ne aktivní umělec se subjektivními ambicemi. Kritéria úspěšnosti takové osobnosti musí posoudit fundovaná komise. "Pro mne je splňuje jen někdejší šéf Sbírky starého umění NG Jiří Fajt, pro vedení Veletržního paláce Zdeněk Felix, volný kurátor, který má celoživotní muzejní praxi," uvedla.
    Podle dalšího člena nové komise historika umění Tomáše Pospiszyla se první setkání uskuteční v polovině září. "Zajímalo by mě, co dělala špatně předchozí komise, která pracovala na podobném úkolu, a co bylo špatně na uskutečněném konkursu, když se chystá nový. Jinými slovy - proč je nutné, všechno to dělat znova," řekl Pospiszyl ČTK. Domnívá se, že jejich cílem nebude zpracovat metodický pokyn; od toho je ministerstvo.
    "Jde spíš o to, abychom se bavili o základních okruzích, podle čeho podobné instituce hodnotit a jaké úkoly od nich očekávat. Celý galerijní systém, jak v Česku funguje dnes, je do velké míry pozůstatkem kultury bývalého režimu, jejíž rozpočtové podmínky byly před padesáti lety jiné. Peněz nikdy nebude víc, a proto celý ten systém musí na tyto změny nějakým způsobem reagovat," dodal Pospiszyl.
    Podle ministerstva bylo při ustavení skupiny cílem zajistit co nejširší názorové spektrum, účast různých typů zainteresovaných institucí, jejich významné představitele, různé typy galerií i respekt k regionálnímu rozmístění.
    Ministr Besser 12. srpna také rozhodl o zadání auditu NG. Pro některé jiné organizace, například Národní technické muzeum či Českou filharmonii, spadající pod ministerstvo, audit provede firma Ernst&Young Audit. V Národní knihovně by měla mít audit na starosti společnost KPMG.
    Zrušené výběrové řízení na post šéfa galerie vypsal letos v únoru Besserův předchůdce Václav Riedlbauch. Nového šéfa NG měla navrhnout mezinárodní komise, která se shodla doporučit Jiřího Fajta, historika zaměřujícího se na staré umění. Fajt v NG pracoval v 90. letech, kdy vedl Sbírku starého umění, ale z galerie odešel po neshodách s Knížákem. Riedlbauch se ale nakonec rozhodl nového ředitele nejmenovat a nechat to na svém nástupci. Předal mu ale hned tři návrhy: Fajta, ředitele Moravské galerie Brno Marka Pokorného a ekonoma Vladimíra Rösela.
0 comments
add comment