Návrh úprav u Kamencového jezera v Chomutově místní kritizují

Source
Tereza Sajdlová
Publisher
ČTK
28.11.2019 07:55
Czech Republic

Chomutov


Chomutov - Úprava vstupu ke Kamencovému jezeru z Přemyslovy ulice v Chomutově podle návrhu umožní návštěvníkům jednodušší způsob dopravy k jezeru, lidem bydlícím v okolí se to ale nelíbí. Podle nich bude obtížné dojet domů kvůli nově jednosměrným ulicím Přísečnická a Přemyslova u jezera.


"Vadí nám jednosměrná ulice v Přísečnické," ohradil se například jeden z obyvatel této ulice při dnešním veřejném představení návrhu. Podle něj je to zbytečná zajížďka. Trasa má skoro kilometr. Náměstek primátora David Dinda (Nový Sever) uvedl, že část Přísečnické ulice by mohla být obousměrná. "Pokud nám to dovolí dopravní odbor," doplnil náměstek.

Původně měla být celková obnova areálu jezera, který je majetkem města, dokončena v roce 2021. Nakonec se ale posune začátek stavby za 100 milionů korun na jaro 2021. Kolem jezera má vést okružní stezka. Alej u vstupu k jezeru potřebuje oživit, řekla dnes krajinářka Lucie Radilová. Některé stromy jsou už ve velmi špatné kondici, vyplynulo z jejích slov. Podle ní není jiná možnost, než je pokácet a vysadit místo nich nové.

Alej tvoří duby červené. "Obvyklá doba dožití toho stromu je mezi 80 až 120 lety," řekl Pavel Vágner, autor projektu revitalizace. Stromy ale nejsou původně z České republiky, tudíž se nedožívají tolika let jako ve své domovině Severní Americe. Navíc jsou podle něj stromy vysázeny příliš blízko sebe.

V plánech autorů je zahrnuté i infocentrum a toalety u vstupu. Na stavbu objektu obloženého dřevem však dojde až v dalších fázích obnovy areálu jezera.

Kamencové jezero je raritou, zřejmě jediná další nádrž se stejným složením vody v Kanadě už zanikla. Vzniklo pravděpodobně zatopením bývalého kamencového lomu, voda má blahodárný vliv na pokožku. Je kyselá, proto v ní nejsou žádné ryby ani jiní živočichové či rostliny.
0 comments
add comment

Related articles