Na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou začaly opravy ambitu za víc než sto milionů


Žďár nad Sázavou - Na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou začali řemeslníci opravovat ambit, který obkružuje tamní kostel svatého Jana Nepomuckého. Práce v ambitu potrvají přibližně dva roky, týkat se budou omítek i výzdoby. Novinářům to dnes řekl děkan římskokatolické farnosti Vladimír Vojtěch Záleský. Projekt s rozpočtem okolo 118 milionů korun, jehož součástí je také oprava varhan kostela, je dotovaný z evropských fondů.


Poutní areál od architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla patří mezi památky UNESCO. Opravy kostela uskutečněné rovněž s pomocí evropských dotací skončily vloni. U ambitu měřícího skoro půl kilometru budou opravené vnější i vnitřní omítky, obnovená bude štuková výzdoba.

"Teď je tam holá zeď, ale naštěstí víme, jak to vypadalo původně," řekl Záleský. Dodal, že do ambitu potom farnost umístí křížovou cestu, která tam vždycky byla, protože tato venkovní chodba sloužila poutníkům jako útočiště a zároveň jako místo, kde mohli rozjímat. "Tak, jak jsme vrátili na Zelenou horu zvony, musí se vrátit i křížová cesta. Chceme, aby byla skutečně nadčasová, nádherně umělecky zpracovaná," uvedl kněz.

Tři nové zvony zvoní na Zelené hoře od září 2016. Poutnímu areálu chyběly zvony tři čtvrtě století, původní byly zabavené za druhé světové války. Střechy ambitu se teď spravovat nebudou, krytina je podle Záleského v dobrém stavu.

Opravy ambitu byly zahájené letos zjara. "Teď je taková ta fáze, řekl bych, špinavá, kdy se odstraňuje to, co tam nepatří," uvedl Záleský. Řemeslníci například začali otloukat sanační omítky udělané před 20 lety, které už jsou vyžilé. Nové omítky by měly být co nejvíc podobné původním vápenným. Práce jsou na několika místech, turistické prohlídky podle Záleského omezovat nebudou. Podotkl, že se na Zelené hoře zvyšuje i počet svateb.

Práce na obnově kostela přibližně za 48 milionů korun skončily vloni, má opravenou fasádu i okna. Restaurovaná byla plastická výzdoba interiéru, oltáře i podlaha, která je složená z dlaždic několika tvarů a barev. Místo bývalého hřbitova mezi kostelem a ambitem dostalo podobu poutní louky.

Kostel byl vysvěcený 27. září 1722. Dobu rozkvětu poutního místa přerušil požár v roce 1784. Tehdejší správa povolila opravy pod podmínkou, že kostel bude sloužit jako pohřební a bude tam hřbitov. Hřbitov byl zrušený v 90. letech minulého století v důsledku zapsání památky do seznamu UNESCO. Římskokatolická farnost spravuje Zelenou horu od roku 2014.
0 comments
add comment

Related articles