Na Malostranské besedě v Praze 1 se objeví věže

Publisher
ČTK
04.01.2007 17:00
Czech Republic

Prague

Praha - Na Malostranské besedě v Praze 1 se znovu objeví věže v renesančním slohu, které na budově už téměř dvě století nejsou. Radnice se také rozhodla, že upraví původní projekt oprav tak, aby zahrnoval přízemí a sklepy. Rekonstrukce se proto o něco protáhne a bude dražší, řekli dnes novinářům zástupci úřadu první městské části.

Oprava besedy měla podle původních plánů skončit zhruba v polovině letošního roku, otevřena měla být v září. Náklady činily asi 60 milionů korun.
"Rekonstrukce nebyla zadána úplně nejlépe," podotkl místostarosta Michal Valenta (ODS). Představitelé radnice ještě nedokážou odhadnout, kdy opravy skončí ani kolik budou nakonec stát. "Budeme se snažit využít peníze z více zdrojů, například z fondů Evropské unie," podotkl starosta Petr Hejma (ODS).
Malostranskou besedu by měl mít podle představ radnice v pronájmu jeden provozovatel. Bude na to vypsáno výběrové řízení. Některé poslední úpravy prostor by měly být zhotoveny podle jeho představ.
V besedě by mělo být kulturní a společenské centrum. Radnice chce oslovit místní obyvatele, aby se vyjádřili k tomu, co by tam chtěli mít. "Nechceme postavit pomník," zdůraznil Hejma.
aMalostranská beseda byla od konce 15. do sklonku 18. století radnicí Menšího Města pražského. V roce 1575 v ní představitelé nekatolické šlechty sepsali společné vyznání víry, takzvanou Českou konfesi. Událost připomíná bronzová deska. Současný vzhled budova získala počátkem 19. století, kdy byly odstraněny štíty a věže k Malostranskému náměstí.
0 comments
add comment