Na další obnovu radnice žádá Jablonec nad Nisou dotaci z evropských fondů

Publisher
ČTK
27.05.2024 18:10
Czech Republic

Jablonec nad Nisou

foto: Josef Hurta

Jablonec nad Nisou - Jablonec nad Nisou připravuje další etapu obnovy radnice, renovace čeká vstupní dveře do budovy a také balkon nad vchodem. Náklady odhadli projektanti na 25 milionů korun, zhruba 14 milionů má město šanci získat z evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová. Budova radnice je od loňského července Národní kulturní památkou.


Radnici v Jablonci postavili v letech 1931 až 1933, je významnou stavbou československé meziválečné architektury a nejznámější stavbou libereckého architekta Karla Wintera. Od roku 2012 investovalo město do obnovy budovy bezmála 100 milionů korun. Radnice se postupně vrací do podoby, jakou měla ve 30. letech, opravený je plášť včetně oken a věže, nejviditelnější změnu prodělaly zasedací sály, do původní podoby se vrátila například i kancelář primátora.

Ne všechno se ale zachovalo, třeba sály mají kvůli dřevomorce nové parketové podlahy, pod obložením ale objevili dělníci původní zasunovací dveře, které oddělovaly hlavní sál od sousedního salonku. Umakart ze 70. let skrýval také původní oválný stůl sálu 201. Stoly, židle, ale také třeba osvětlení, nahradily repliky vyrobené podle původních Winterových návrhů. Vestibul radnice zdobí lampy podle původních architektových návrhů, na které v době stavby nezbyly peníze. Loni se se úprav dočkalo kino, obnovit nechalo město vitráže na schodišti.

V další fázi se kromě jiného počítá se sanací žulového soklu a revizí ocelových mříží. "Radnice dostane i nové vstupní dveře vyrobené podle původního Winterova návrhu, ty současné nejsou původní," řekla Fričová. V plánu je i revize dalších dveří na budově, výkladů a oken, obnova textilních markýz, revize oken mezaninu a zpřístupnění terasy u obřadní síně. "Veřejná zakázka by dle předpokladu měla být vyhlášená letos na podzim a realizace projektu se předpokládá příští rok," dodala mluvčí.

Po dokončení další fáze obnovy bude možné rozšířit komentované prohlídky funkcionalistické radnice, o které je velký zájem. "V roce 2023 byly prohlídky radnice velmi populární s návštěvností 3000 osob. Po rozšíření okruhu o terasu a obřadní síň se očekává další nárůst návštěvnosti, což bude monitorováno jako závazný indikátor po dobu udržitelnosti projektu, tedy pět let od ukončeného financování," dodal Řeháček.
0 comments
add comment

Related articles