Na další demolice v prostoru Ralsko žádá Liberecký kraj dotace

Publisher
ČTK
22.04.2020 15:10
Czech Republic

Liberec

Liberec - Liberecký kraj připravuje další demolice v bývalém vojenském prostoru Ralsko. K zemi by mělo jít 17 nevyhovujících budov na území Hradčan a Svébořic. Náklady se odhadují na 42 milionů korun, část chce kraj získat z programu ministerstva pro místní rozvoj zaměřeného na podporu revitalizace území. Získat může kraj až polovinu potřebných peněz. Celkově je v ministerské výzvě k dispozici 200 milionů korun, řekla dnes novinářům náměstkyně hejtmana Jitka Volfová (ANO).


Prostor Ralsko o rozloze 250 kilometrů čtverečních využívala do počátku 90. let sovětská armáda. K vojenským účelům ale sloužil už v první polovině minulého století. Postupně se tam v letech 1938 až 1991 vystřídaly německá, československá a sovětská armáda. Oblast patří v zemi k nejzatíženějším lokalitám po pobytu sovětských vojsk, sanace území stála přes půl miliardy korun. Liberecký kraj převzal v roce 2007 od státu část prostoru zhruba se 170 objekty, velkou část z nich už zboural.

Od roku 2011 už nechal kraj ve vojenském prostoru zbourat více než 40 objektů a za demolice zaplatil zhruba 43 milionů korun. K zemi šel například nedostavěný kulturní dům, generální štáb, dvě kotelny a další přidružené budovy. Letos se od začátku roku pracuje na zbourání dalších objektů, Liberecký kraj to přijde bezmála na devět milionů korun. Na jejich místě se vysazují borovice.

"Cílem demolic v bývalém vojenském prostoru Ralsko je vytvoření čistého a bezpečného místa zejména k rekreačním účelům. Rozlohou patří Ralsko mezi největší obce v republice a byla by škoda, kdyby zůstalo ležet ladem bez možnosti jakéhokoliv využití pro veřejnost," doplnil náměstek pro dopravu, investice a veřejné zakázky Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).
0 comments
add comment

Related articles