Moravská Třebová zváží návrh na přebudování nemocnice na muzeum

Source
Lucie Jelínková
Publisher
ČTK
26.01.2017 13:15
Czech Republic

Moravská Třebová

Moravská Třebová - Budova bývalého dětského oddělení nemocnice v Moravské Třebové na Svitavsku, kterou radnice plánuje zbourat, by nakonec mohla najít využití v podobě geografického muzea s badatelnami a ubytováním. ČTK to dnes řekla městská zastupitelka Daniela Blahová (Sdružení nestraníků). Vedení města počká na konkrétní návrh, zatím preferuje demolici, řekl starosta Miloš Izák (ČSSD).


Zástupci Masarykovy univerzity navrhli objekt přebudovat na vědecké a muzejní centrum s ubytovací kapacitou 50 lůžek, jehož badatelskou základnu by vysoké školy využívaly jako své detašované pracoviště. Centrum by pořádalo výměnné studijní pobyty, zahraniční stáže i praktickou výuku.

Ve víceúčelovém sály by se mohly konat semináře, přednášky, výstavy, koncerty, plesy, ale i sportovní akce, například šachové turnaje nebo soutěže ve stolním tenise. Možností je i zřízení vědecké knihovny s minimálním počtem 30.000 knih a zároveň přestěhování městské knihovny ze zámku, kde nemá dostatek místa.

"Nechceme, aby budova šla k zemi, snažíme se pro ni najít využití. Budeme se snažit o variantu, která bude pro město přínosem, ne přítěží,"
řekla Blahová.

Na projekt by podle navrhovatelů bylo možné využít evropské dotace. Na dokumentaci pro územní a stavební řízení lze získat peníze z dotačních titulů ministerstva pro místní rozvoj a Pardubického kraje. Studie by se mohli ujmout studenti architektury Vysokého učení technického v Brně.

"Do konce února bude vypracován investiční záměr a konkrétněji vypracovaný návrh využití objektu, který pak bude předložen na březnovém zasedání zastupitelstva," uvedla Blahová.

Demolici stavby zastavila loňská žádost na ministerstvu kultury, které rozhodne, zda je vhodné objekt památkově chránit. Podle starosty Miloše Izáka (ČSSD) záleží na tom, s čím žadatelé přijdou. Jak bude projekt podrobně zpracovaný, co atraktivního nabídne a kdo by jej měl zaplatit.

"Budovu stojí za to zachránit. Ideálně se mělo začít s opravami, když byla ještě v lepším stavu,"
řekl ČTK Filip Trunečka, který podal návrh na památkovou ochranu.

Hodně podstatné jsou náklady provoz. Izák nechce zatížit městskou pokladnu investicí, s jejímž provozem bude mít město finanční potíže. Starosta je k návrhu skeptický, podle něj by se měla zbourat.

Zastupitelé demolici zchátralé stavby schválili, není potřeba na rozhodnutí nic měnit. Jiná situace by nastala, kdyby ministerstvo kultury vyhlásilo objekt kulturní památkou, řekl ČTK Izák.

"Pak bychom museli skutečně hledat smysluplné využití, ale vyjádření ministerstva stále nemáme,"
uvedl.

Nemocnice má rohovou dispozici, dokončena byla v roce 1924. Podle posudku památkářů jde o příklad velkoryse zbudované správní budovy. V minulosti nemocnice přišla o původní okna a dveře, které nahradily typizované prvky. Budova je přes deset let prázdná. Město ji koupilo od hejtmanství za 3,5 milionu korun. Dřívější plány radnice i soukromých investorů se neuskutečnily.
0 comments
add comment

Related articles