Litomyšl chce opravit zadní část domu U Rytířů

Source
Pavel Dosoudil
Publisher
ČTK
21.05.2013 19:50
Ladislav Kuba

Litomyšl (Svitavsko) - Radnice v Litomyšli chce zrekonstruovat zadní trakt cenného historického domu U Rytířů na Smetanově náměstí. Město v 70. letech minulého století dokončilo rekonstrukci pouze jeho přední části. Podle projektu architekta Ladislava Kuby by se měl celý objekt vrátit do původního stalvu a více zpřístupnit, informovala dnes ČTK mluvčí Litomyšle Michaela Severová. Podmínkou oprav je získání dotace z tzv. norských fondů.
    "Rekonstrukce především oživí střední a zadní trakt dosud nevyužívaného a chátrajícího prostoru domu. Zkvalitní galerijní prostory, ale nabídne i příjemné prostředí pro návštěvníky," uvedla Dana Schlaichertová, ředitelka Městské galerie Litomyšl,která v budově sídlí.
    Nově by se měl vybudovat výtah do prvního patra, rozšířit výstavní prostory, vzniknout dětský koutek a dílna, malá kavárna a posezení na dvorečku. Projekt navrhuje, aby se ve dvorní části odstranila přístavba schodiště a části skladových prostor, odhalí se také klenuté oblouky spojovací chodby. Do zadního traktu by pak mohly být umístěny i obslužné prostory galerie, jako jsou toalety a víceúčelová místnost. S úpravami se počítá také ve druhém nadzemním podlaží a podkroví domu.
    Potřebných zhruba 20 milionů korun chce město získat peníze z norských fondů. Podání žádosti a vydání stavebního povolení však komplikují požadavky majitelky sousedního domu. Ta nesouhlasí s tím, aby se propojení domů vytvořené v minulosti opět zrušilo.
    Dům U Rytířů byl postaven v renesančním slohu ve 40. letech 16. století a patří k nejkrásnějším domům v Litomyšli. Původní vzhled doplňoval vysoký renesanční štít, nahrazený po požáru v roce 1814 empírovou atikou. Kamenná fasáda je zdobena reliéfní dekorativní a figurální výzdobou, jejíž náměty vycházejí z dobových grafických předloh, podle postav dvou ozbrojenců po stranách prostředního okna dostal také dům své dnešní jméno. Kromě nich zdobí fasádu ještě figury studenta, kupce, mořské panny, lva nebo jednorožce. V interiéru se dochoval renesanční kazetový strop a reliéfně zdobené kamenné pilíře.
0 comments
add comment

Related articles