Liberecká záchranka získala z EU dotaci na nové operační centrum

Publisher
ČTK
05.11.2011 18:35
Czech Republic

Liberec

Liberec - Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje chystá výstavbu nového operačního střediska. Na projekt za bezmála 47 milionů korun získala dotaci z evropských fondů. Nové středisko chtěla původně vybudovat spolu s garážemi u vrtulníkové základny na libereckém letišti, to by ale vyžadovalo změnu územního plánu, což si vyžádá nejméně rok. Tak dlouho nelze čekat, vedení proto zvolilo jinou variantu - nové operační středisko vybuduje v bývalé restauraci Neli v areálu krajské nemocnice. ČTK o tom dnes informoval ředitel krajské záchranné služby Stanislav Mackovík.

    Záchranná služba má v Liberci stanoviště na letišti a sídlí i ve dvou vilách v blízkosti liberecké nemocnice. Vily sice prošly v minulých letech rekonstrukcí, operační středisko však už nevyhovuje současným potřebám - je malé a navíc není technicky kompatibilní s ostatními operačními systémy. V případě kolapsu tak nemohou službu převzít třeba dispečeři v Ústí nad Labem nebo Praze. Jako velká slabina se to ukázalo například letos v červenci, kdy zasáhl středisko kulový blesk, poničil počítače a vyřadil informační systém. "Sanitky musely dispečerky navádět mobilem jako před 15 lety," řekl Mackovík.
    Dotace z integrovaného operačního programu je podle Mackovíka určena především na vybavení nového operačního střediska, jen necelé čtyři miliony půjdou do stavebních úprav. "Jde hlavně o to, abychom byli kompatibilní, abychom byli schopni komunikovat s kteroukoli jinou záchrankou. Když nám vyhoří dispečink, aby mohli jeho úlohu převzít dispečeři, v Ústí nebo Praze, s technologií, kterou máme dnes, to nejde," vysvětlil Mackovík. Nový dispečink musí podle něj záchranka vybudovat do tří let, proto nemůže čekat na změnu územního plánu.
    Záměru vybudovat novou základnu na letišti se však Mackovík nevzdává. Liberecká záchranná služba je podle něj jednou z posledních v zemi, které nemají nové moderní zázemí. "Nemyslím si, že kvalita záchranky se odvíjí od nové budovy, ale jsme na doraz technicky i technologicky, budovy začínají chátrat a budou potřebovat stále víc peněz," vysvětlil. Na letiště chce navíc přesunout další sanitku i vozidlo pro hromadná neštěstí, což by zrychlilo pomoc nejen na rychlostní silnici 35, ale také v jižní části města. Část záchranek by ale zůstala v centru. "Jednu vilu bychom pak mohli uvolnit," dodal ředitel.
    Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje vznikla v roce 2003 a má tři desítky výjezdových skupin rozmístěných ve 13 městech v kraji. K naléhavým případům může vyslat i vrtulník. K dispozici mají záchranáři asi 40 aut, ne všechna jsou ale zařazena do běžného provozu. Některé vozy tvoří zálohu, například pro zásah u hromadných neštěstí.
0 comments
add comment

Related articles