Lázně Bohdaneč opraví sokolovnu z roku 1930, bude mít solární panely

Publisher
ČTK
20.02.2024 07:40
Czech Republic

Lázně Bohdaneč


Lázně Bohdaneč - Město Lázně Bohdaneč na Pardubicku připravuje opravu sokolovny z roku 1930. Práce budou zahrnovat exteriéry, které sníží energetickou náročnost budovy. Sokolovna slouží sportovcům, ale plní také funkcí kulturního domu. ČTK to řekl starosta Josef Štěpanovský (ODS).


"Připravujeme projekt a požádali jsme o dotaci, která by měla být 50 procent. Je na energetické úspory. Budeme dělat zvenku kompletně všechno," řekl Štěpanovský.

Sokolovna v Bohdanči vznikala v letech 1929 až 1930. Její podobu navrhl brněnský architekt Oldřich Šmída. Byl žákem Josefa Gočára, který je autorem některých lázeňských budov ve městě.

Patrová budova má obdélníkový půdorys a v průčelí je vstup. Na východní straně byla terasa s dvěma sloupy, která byla po přestavbě v roce 1974 zbourána. Místo je ní je přístavba. Stavba má železobetonovou střechu.

Sokolovna disponovala od svého vzniku v přízemí hlavním vchodem, bytem správce, dále tam byly šatny, kuchyně, vestibul. Nacházel se tam sál, postranní galerie, jeviště, místo pro orchestr. V prvním patře byly klubové místnosti, další postranní galerie, balkon, biograf a další šatny.

Budova patří městu. Sokolovnu převzalo za korunu od sokolské jednoty v roce 2010. Od té doby interiéry postupně opravuje. Radnice se proto zaměří na exteriéry. V plánu je výměna dveří, oken, nová fasáda a její zateplení. Na střeše bude fotovoltaická elektrárna.

"Vzhled budovy by měl zůstat stejný. Pomůže nám to s úsporou energií. A po opravě bude vypadat jako sokolovna v lázeňském městě. Desítky let se na to nesáhlo. My sokolovnu nevyužíváme jen na cvičení, ale také na kulturní akce, jsou tam plesy, dělali jsme tam teď IQ festival. Sokolovna slouží i jako kulturní dům," řekl starosta.

Věří, že město bude s žádostí o dotaci úspěšné a v příštím roce začnou stavební práce. Vyjdou na patrně na 18 milionů korun, dodal.
0 comments
add comment