Kritizované sgrafito na Domě umění města Brna nebude

Publisher
ČTK
21.04.2009 22:05
Czech Republic

Brno

Petr Hrůša

Brno - Dům umění města Brna nebude mít na opravené fasádě sgrafito od výtvarníka Michala Blažka. Dnes o tom rozhodli městští radní. Vyškrtnutí sgrafita z projektu rekonstrukce domu už městská rada odhlasovala jednou, výtvarník si však svým protestem přímo na lešení vyvzdoroval nové posouzení. Neuspěl, řekl dnes ČTK mluvčí radnice Pavel Žára.
    Důvody pro rozhodnutí jsou podle mluvčího stále stejné. "Podle nás není tento typ sgrafita vhodný na tuto funkcionalistickou budovu architekta Bohuslava Fuchse," uvedl. Sgrafito vadilo také části odborné brněnské veřejnosti. Například podle ředitele Domu umění Rostislava Koryčánka je sgrafito stará technika, Dům umění se přitom zaměřuje na současnou výtvarnou tvorbu. Koryčánkovi vadí také odkaz na středověké křesťanské hnutí Devotio moderna, který je součástí sgrafita.
    Sgrafito na fasádě domu prosazoval kromě Blažka architekt Petr Hrůša, který je autorem projektu rekonstrukce. Podle Koryčánka by však takový ozdobný prvek měl vzejít ze soutěže. Žádná se nekonala. Umělci obou stran se také přeli o autenticitu materiálů, s nimiž návrh díla posuzovala městská rada. Zastánci sgrafita namítali, že radní viděli zastaralé návrhy. Řekli však zároveň, že když rada ani po novém posouzení nebude s dílem souhlasit, rozhodnutí se podvolí.
    Sgrafito je označení pro takzvanou rýsovanou malbu. Je to způsob nástěnné ornamentální i figurální výzdoby vnějšku budov. Vzniká proškrabáváním vlhké svrchní bílé vrstvy omítky do spodní barevné, zpravidla černé vrstvy.
    Dům umění sídlí na Malinovského náměstí v původně secesní budově z roku 1910. Po druhé světové válce ji architekt Bohuslav Fuchs přestavěl v duchu takzvaného brněnského funkcionalismu. Oprava objektu začala před více než rokem a zvolna spěje k závěru. Vyžádá si asi 60 milionů korun.
0 comments
add comment

Related articles