Krásná Lípa na Děčínsku se stala vlastníkem ceněné Dittrichovy hrobky

Publisher
ČTK
29.08.2023 08:35
Czech Republic

Krásná Lípa

Krásná Lípa – Město Krásná Lípa na Děčínsku se stalo vlastníkem mauzolea rodiny Dittrichových. Ceněnou hrobku koupila radnice od insolvenčního správce za 10.000 korun. Postup její záchrany budou řešit zastupitelé na nejbližším jed- nání, informovalo na webu vedení města.


Majitelem objektu se stalo město podle vy- jádření radnice po delších administrativních průtazích. Hrobku koupila Krásná Lípa na jaře. S její opravou začal před lety spolek Omnium, který se dostal do finančních problémů. Město chce s pomocí odborníků pokračovat v záchraně památky, řekl již dříve ČTK starosta Jan Kolář (Sdružení 2022). Požádat bude chtít město o dotaci z evropského programu IROP.

Radnice mezitím zadala vypracování projektové dokumentace na opravu. Přednostně se musí podle Koláře dokončit statické zajištění budovy a objekt zastřešit. Na jaře město vykácelo kolem hrobky stromy, které hrozily spadnutím. Rekonstrukce hrobky významného průmyslníka potrvá několik let. Město by chtělo v přízemí vytvořit expozici, která by se věnovala historii rodiny Dittrichů.

Mauzoleum navrhl v roce 1886 berlínský architekt Julius Carl Raschdorff, který je také autorem hrobky německého císaře Fridricha III. v Postupimi. Stěny krásnolipské hrobky jsou pokryty skleněnou modrozlatou mozaikou, mimořádné je také technické zázemí. Ke stavbě patří malá kotelna, díky níž bylo možné mauzoleum vytápět. Vnitřní výzdoby se ujal rodák z Krásné Lípy August Frind, z maleb se ale nic nedochovalo. Ministerstvo kultury hrobku rodiny Dittrichů vyhlásilo v roce 2006 kulturní památkou.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
Konečně
Raval
03.09.23 03:12
show all comments

Related articles