Kraj a Karlovy Vary se dohodly na změně projektu Císařských lázní


Karlovy Vary - Císařské lázně v Karlových Varech, které procházejí rekonstrukcí, budou mít jinou střechu, než s jakou počítal projekt. Podle dohody kraje, který je vlastníkem budovy, a města by vnitřní atrium měla zastřešit plná střecha. To by umožnilo jeho širší využití, atrium by se tak stalo interiérem, řekl novinářům hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).


Podle Kulhánka dosud projekt počítal s atriem spíše jako s exteriérem. "Vnímám to jako ohromný posun dopředu. Jsme ve shodě s architektem Petrem Hájkem i s městem. Já jsme za to moc rád, protože přidaná hodnota se tím výrazně zvýšila," uvedl Kulhánek. Do atria chce město Karlovy Vary vestavět nový víceúčelový koncertní sál, na jehož přípravě se pracuje.

Podle primátorky Karlových Varů Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) se změnou podoby střechy přišlo právě město v souvislosti s přípravou vestavby sálu.

"Kraj s tím naštěstí souhlasil, protože uznal, že využití bude touto změnou určitě lepší," uvedla Pfeffer Ferklová, podle níž by změna neměla mít vliv na termín dokončení rekonstrukce.

V současné době se upravuje projektová dokumentace, z níž by měl vzejít odhad vícenákladů, které změnou technologie střechy vzniknou. Podle Kulhánka změnu konzultovali i s památkáři, kteří ji podle něj přivítali.

Dlouho odkládaná rekonstrukce Císařských lázní má stát 829 milionů korun a potrvá do poloviny roku 2023. Kraj na opravu vyčlenil ze svého rozpočtu 350 milionů korun, dalších 100 milionů by mělo jít postupně z rozpočtu města Karlovy Vary. Zbytek by měly pokrýt dotace státu.

Změny projektu v průběhu stavby kritizuje opoziční zastupitelka a bývalá hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO). "Tímto záměrem se může celý projekt opravy Císařských lázní jednak zpozdit, zastavit, ale také prodražit" uvedla Mračková Vildumetzová. "Radní nyní chtějí střechu neprosklenou. Změna bude stát zhruba sedm milionů korun projekční ceny a v konečném důsledku může být daleko vyšší i cena realizace. Navíc nikdo z vedení kraje neví, zda bude následná změna na vybudování vestavby sálu podpořena kladným závazným stanoviskem od orgánů památkové péče a dalších zainteresovaných," varuje zastupitelka. Podle ní také hrozí, že kraj přijde o státní dotaci.
0 comments
add comment

Related articles