Knihovnou roku 2021 se stala Obecní knihovna ve Statenicích

Publisher
ČTK
14.10.2021 20:55
Czech Republic

Statenice

majo architekti


Praha – Knihovnou roku 2021 se dnes stala Obecní knihovna ve středočeských Statenicích. Cenu dnes předával ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v Zrcadlové kapli Klementina, sídle Národní knihovny (NK). Loni se ceny předávaly kvůli opatřením proti šíření pandemie on-line, proto dnes jména všech loňských laureátů zazněla znovu. V obou kategoriích je první cena spojena s odměnou 70.000 korun.


Statenická obecní knihovna sídlí v nově rekonstruovaném domku, jehož přístavba umožnila rozšířit tradiční knihovnické služby o různé aktivity komunitního typu. Během posledních pěti let se knihovna stala podle poroty obývákem vesnice, na jehož činnosti se spolu s knihovnicemi podílí dobrovolníci a který ovlivňuje kulturní, společenské, ale i politické dění v obci. Knihovna i své webové stránky pojmenovala www.obyvakvesnice.cz.

Knihovna spolupracuje s knihovnami z okolních obcí i místní školkou, pořádá filmový klub, tvořivé dílny, autorská čtení a besedy, třeba se starostkou o dění v obci. Pro svou činnost knihovna využívá možnosti vícezdrojového financování, knihovně roste počet čtenářů a návštěvníků a letos rozšířila otevírací hodiny pro veřejnost.

"Děkujeme vedení obce, že nás podporujeme, i když si pořád vymýšlíme nějaké novinky, co bychom ještě chtěly, ale někdy to administrativa neumožňuje, je to někdy boj. Osobní poděkování směřuje mojí téměř devadesátileté babičce, která mě k tomuto oboru přivedla a ukázala mi, co všechno dokáží knihovny," řekla statenická knihovnice Barbora Černohorská, která si také v Klementinu vzájemně děkovala se svou kolegyní Zuzanou Brychtovou Horeckou.
0 comments
add comment