Kladno získalo miliony na analýzu revitalizace huti Koněv

Publisher
ČTK
09.04.2009 16:10
Czech Republic

Kladno

foto: VCPD
Kladno - Kladno získalo od ministerstva životního prostředí šest milionů korun na vypracování analýzy k odstranění starých průmyslových zátěží bývalé huti Koněv. Cílem je postupně rozšířit území vhodné pro investice v této průmyslové oblasti, sdělil dnes ČTK mluvčí města Libor Kasík.
    Analýza je nutným předpokladem pro revitalizaci areálu bývalých hutí, s níž město počítá. Podle prvního primátorova náměstka Miroslava Bernáška (ODS) bude úspěch celého projektu pozitivním podnětem pro další investice na zhruba sedmi hektarech této průmyslové zóny, které jsou nyní zanedbané a nevyužívané.
    Pokud vše půjde dobře, mohlo by město na podzim požádat o peníze na vlastní revitalizaci a v příštím roce ji zahájit, dodal náměstek.
    Radnice chce také vybudovat průtah Koněvem, který by odvedl dopravu mimo obytné zóny ve městě. Projekt počítá s napojením průtahu na severní obchvat Buštěhradu. Náklady 200 až 300 milionů korun by měl uhradit Středočeský kraj s případným spolufinancováním z  evropských fondů.
    Od výstavby silnice město očekává lepší obslužnost, zatraktivnění pozemků podél komunikace a ulehčení dopravě v centru města. "Dnes vede jakýkoliv výjezd z města přes sídliště nebo čtvrť rodinných domků a my bychom rádi měli nějaký výjezd přes průmyslovou zónu," řekl ČTK primátor Dan Jiránek (ODS).
    Průmyslový areál, dříve nazývaný Vojtěšská huť, vznikl v  roce 1854, kdy se začaly stavět první tavicí pece belgického typu. Od roku 1860 procházel velkým stavebním rozvojem, který pokračoval až do druhé světové války. Po válce se Vojtěšská huť stala spolu s Poldinou hutí a dalšími závody součástí SONP (Spojené ocelárny, národní podnik) a byla přejmenována na huť Koněv. Plánované hospodářství vedlo k dalším významným ztrátám. V 60. letech vznikl program SONP na výrobu ušlechtilých ocelí, huť Koněv měla být postupně zlikvidována. Demolice vysokopecních provozů se uskutečnily v polovině 70. let.
0 comments
add comment

Related articles