Kladenské nádraží SŽ zatím nebourá. Není rozhodnuto, zda je památkou

Publisher
ČTK
20.05.2024 18:10
Czech Republic

Kladno


Kladno - Kladenské nádraží Správa železnic zatím nebourá, i když při modernizaci trati i souvisejících objektů už má k dispozici demoliční výměr, který nabyl právní moci. Ministerstvo kultury se zabývá návrhem na vyhlášení budovy památkou, nechalo udělat různá vyjádření a stanoviska. ČTK to sdělily mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová a za ministerstvo kultury Ivana Awwadová. Nádraží má nahradit nový terminál, který bude postavený podle aktuálních potřeb a přiblíží se i plánovanému podchodu pod tratí. Nádraží je podle průzkumů ve špatném stavu.


Návrh na vyhlášení nádraží památkou podal architekt Václav Kruliš, argumentuje mimo jiné kulturně historickými hodnotami, které nová budova nenahradí. "V současné době ještě nemáme všechny podklady, na jejichž základě by mohlo být rozhodnuto, zda zahájit správní řízení o prohlášení této stavby za kulturní památku, či nikoliv," uvedla Awwadová.

Odbor památkové péče ministerstva kultury si ke kladenskému nádraží vyžádal například stanovisko památkové péče Magistrátu města Kladna, Krajského úřadu Středočeského kraje, vyjádření poradní Komise pro ochranu památkového fondu v oblasti železniční dopravy zřízené při Národním památkovém ústavu a další.

Správa železnic podle Eberl Friebové vyčká s případnou demolicí, až bude ohledně statusu budovy oficiálně rozhodnuto.

Letos v zimě vznikla za záchranu kladenského nádraží nebo vyhlášení architektonické soutěže na jeho novou podobu petice. Její autorkou je opoziční zastupitelka Anna Gamanová (STAN). Vedení města naopak už dříve uvedlo, že mu přichází více kladných ohlasů na plánovanou moderní budovu. Nový terminál nabídne více komfortu i funkčnosti, uvedl primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

Nádraží označované jako Vejhybka je v provozu od roku 1855. Procházejí tudy tratě Praha - Rakovník a Kladno - Kralupy nad Vltavou. Je snadno dostupné například z městské části Kročehlavy, od centra Kladna leží zhruba dva kilometry.
0 comments
add comment

Related articles