Kiosky Jana Kotěry na mostě v Hradci Králové opraví firma Matex HK

Source
Zdeněk Rychtera
Publisher
ČTK
14.06.2017 16:45
Czech Republic

Hradec Králové

Jan Kotěra

Hradec Králové - Historické kiosky na okrajích památkově chráněného Pražského mostu přes Labe v Hradci Králové opraví hradecká firma Matex HK. Do již čtvrtého tendru na opravu kiosků se firma přihlásila jako jediná, nabídla cenu 1,96 milionu korun bez DPH. Odpovídá to ceně, kterou město odhadovalo před soutěží. ČTK to dnes řekl náměstek primátora pro investice Jindřich Vedlich (TOP 09). Z předchozích tří tendrů dva nebyly dokončeny, firma vybraná ve třetí soutěži zkrachovala a město po ní v insolvenčním řízení žádá 575.000 korun.


Pražský most z roku 1910 patří mezi typické stavby města. Na předmostích má čtyři kruhové objekty zvané kiosky, které stejně jako most navrhl známý architekt Jan Kotěra. I kiosky, které slouží pro prodej občerstvení či zmrzliny, mají památkovou ochranu. Firma Matex HK by měla opravit dva kiosky, které jsou ve směru ze starého města k náměstí Svobody na pravé straně mostu.

Radnice předpokládá, že Matex HK opravu kiosků udělá do letošního října. "Půjde hlavně o kamenické a restaurátorské práce, o výměnu či rekonstrukci oken a dveří," uvedl Vedlich. Obnova kiosků bude prováděna na základě originální dokumentace úpravy obou předmostí podepsané architektem Janem Kotěrou v květnu 1910. Město chce část opravy zaplatit z dotace z programu Regenerace městských památkových rezervací od ministerstva kultury.

Ze zbývajících dvou kiosků je ten větší u náměstí Svobody již opravený. Opravu loni zorganizovala městská příspěvková organizace Správa nemovitostí, která pro ni vybrala firmu Štěpánek z Opočna. Cena díla byla 1,55 milionu korun bez DPH. Poslední, čtvrtý kiosek by měla také opravit Správa nemovitostí. Opravy prostřednictvím Správy nemovitostí město dělá bez dotací.

Kiosky na koncích jednoobloukového železného mostu se město snaží opravit od roku 2015. Samotný most radnice opravila v letech 1992 až 1993.

První tendr na dva kiosky radnice musela předloni pro nezájem firem zrušit. Druhá soutěž byla zrušena kvůli nesplnění podmínek ze strany jediného uchazeče. Vítěz třetí soutěže, pražská firma Toget, loni pouze otloukla část omítek na kioscích a dál v pracích nepokračovala. Loni v srpnu se firma Toget dostala do insolvenčního řízení a letos v únoru na ni soud prohlásil konkurz. Hradec Králové v insolvenčním řízení po firmě žádá pokutu za nedodané dílo ve výši 550.000 korun a dále 24.600 korun za ušlé nájemné, poškozené dveře a úklid suti jako černé skládky.
0 comments
add comment

Related articles