K návrhu územního plánu dostal Liberec kolem 600 námitek

Publisher
ČTK
11.07.2018 09:30
Czech Republic

Liberec

Liberec - K návrhu nového územního plánu dostal Liberec kolem 600 námitek a připomínek. Jejich vyhodnocení bude probíhat zřejmě do konce letošního roku. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Jana Kodymová. Na vytvoření územního plánu, jenž by měl řešit rozvoj stotisícového města v příštích 20 až 30 letech, pracuje radnice od roku 2007. Platnost současného skončí v roce 2020.


"Vyhodnocení znamená prvotní názor o tom, jak bude s námitkou naloženo - vyhoví, nevyhoví, částečné vyhoví. Není to napsaný návrh rozhodnutí o námitce, který se musí později napsat," uvedla Kodymová.

Podle původního harmonogramu měl být nový územní plán schválený už před třemi lety. Vedení radnice vzešlé z komunálních voleb v roce 2014 se ale rozhodlo předchozí návrh přepracovat s cílem schválit ho nejpozději do konce června 2017. To ale nezvládlo, příprava navíc nabírá další zpoždění a jako reálný termín pro schválení se nyní jeví říjen či listopad 2020.

Podle Kodymové budou muset kromě 600 nově došlých námitek a připomínek zástupci města také znovu vyhodit 2700 předešlých podnětů, aby odpovídaly aktuálnímu stavu. "Je předpoklad, že práce na územním plánu v roce 2019 se bude týkat pouze této činnosti," dodala.

Oddalování vydání nového územního plánu komplikuje rozvoj města, což nedávno přiznal i primátor Tibor Batthyány (býv. ANO), který má jeho přípravu na starost. "Problém je to pro případné investory nebo lidi, co se chtějí přistěhovat a stavět, ale územní plán jim to neumožňuje," řekl před několika týdny ČTK. Při přípravě nového územního plánu lze totiž pořizovat jen takzvané strategické změny.

S kritikou se setkává primátor i kvůli navržené podobě územního plánu. V Ostašově se chtějí místní obyvatelé dokonce obrátit na soud. Nelíbí se jim, že by se z louky s kvalitní ornou půdou u letiště měla stát průmyslová zóna. Proti využití této oblasti pro průmysl se v petici vyslovilo skoro 2000 lidí. Místní argumentují i tím, že při současné nízké zaměstnanosti další továrna potřeba není. Soukromá firma tam chce sedm hektarů využít pro výrobu a vývoj. Vzniknout může až 200 pracovních míst.
0 comments
add comment

Related articles