Jandákovo ministerstvo měnilo systém výběrových řízení k horšímu

Source
Markéta Horešovská
Publisher
ČTK
13.11.2006 11:10
Czech Republic

Prague

Praha - Ministerstvo kultury za svého bývalého vedení upravilo postup při zadávání veřejných zakázek. Tendry mělo vypisovat výhradně samo ministerstvo, příspěvkové organizace by však měly povinnost s vybranou společností uzavřít na zakázku smlouvu, tím pádem by nesly i zodpovědnost. Výsledkem této metodiky měla být smlouva za 1,9 milionu korun na přípravu výběrového řízení předcházejícího rekonstrukci Národního muzea. Ředitel muzea Michal Lukeš ale vnímal vítěznou nabídku jako předraženou, smlouvu nepodepsal a firma poté cenu snížila na zhruba desetinu.

    Zakázka byla na "tvorbu zadávací dokumentace pro zadání veřejné zakázky a poradenství v rámci otevřeného řízení k veřejné zakázce Výběr projektového manažera pro rekonstrukci objektů Národního muzea". Muzeum se dlouhodobě potýká s nedostatkem financí a původně požadovaná suma odpovídá částce, kterou instituce letos dostala od státu na základní zajištění dlouho neopravované budovy - poté, co z fasády v létě odpadly kousky výzdoby.
    Ministerstvo kultury pod vedením Vítězslava Jandáka stanovilo, že bude centrálním zadavatelem výběrových řízení. Dříve tak činily jednotlivé příspěvkové organizace. Na změnu v metodice upozornil před několika dny staronový první náměstek ministra Zdeněk Novák. Podle něj "podivný pokyn, kterým ministerstvo ovlivňovalo zadávání veřejných zakázek v resortu", podepsal Jandák 29. května, jeho nástupce Martin Štěpánek jej na Novákův návrh zrušil 31. října. Připravovaná smlouva s Národním muzeem byla podle Nováka výsledkem tohoto ujednání.
    "Ministerstvo vypsalo výběrové řízení na podlimitní zakázku, tedy do dvou milionů korun, a vybralo firmu Gordion," řekl ČTK Lukeš. Tehdejší první náměstek ministra František Formánek Lukešovi oznámil výběr firmy a sdělil mu, že by měl s firmou podepsat smlouvu.
    "Nelíbila se nám suma. S firmou jsme pak po souhlasu ministerstva jednali a stlačili jsme cenu na 150.000 korun plus DPH," řekl Lukeš. Původní cenu, která údajně zaskočila i úředníky ministerstva, podle něj firma zdůvodňovala tím, že rekonstrukce bude zakázkou s  mezinárodním významem a v případě, že by se přihlásily zahraniční firmy, náklady by stoupaly.
    Jednatel společnosti Gordion Pavel Robek ČTK sdělil, že se při jednání o ceně snížil objem prací, na něž smlouva vznikala. Při stanovení původní ceny vycházela společnost ze zkušeností s obdobnou zakázkou a s cenou, za níž ji realizovala pro jiné zadavatele. Zakázku považuje firma podle jeho slov za jednu z nejvýznamnějších v tomto roce. "Společnost nevydává žádné prostředky na propagaci a reklamu, ušetřené prostředky, určené právě na propagační činnost a reklamu, umožňují provedení této zakázky za referenční cenu," doplnil.
    Rekonstrukce Národního muzea, jež si vyžádá čtyři miliardy korun, se má v příštích pěti letech připravovat, samotná stavba by se měla uskutečnit v letech 2011 až 2015. V příštím roce by muzeum mělo začít čerpat miliardu korun, kterou z Fondu národního majetku uvolnila vláda. S  rekonstrukcí budovy je ale spojená také zásadní přestavba interiéru a expozic a stěhování milionů sbírkových předmětů do dočasných depozitářů.
0 comments
add comment