Hotel InterContinental byl prvním pětihvězdičkovým hotelem v zemi


Praha – Vizitka pražského hotelu Intercontinental, kterému ministerstvo kultury odmítlo udělit památkovou ochranu:


  • Hotel InterContinental, který se nachází v Praze 1 v Pařížské ulici, byl prvním mezinárodním pětihvězdičkovým hotelem v bývalém Československu. Slavnostně otevřen byl 7. prosince 1974; od srpna téhož roku začal se zkušebním provozem.
  • Hotel byl postaven v brutalistním architektonickém stylu v letech 1968 až 1974 v lokalitě Na Františku kousek od Vltavy. Parcela pro stavbu byla zčásti volná plocha po zásahu bombou za druhé světové války, zčásti vznikla demolicí několika domů.
  • Na projektu pracovali architekti Karel Filsak, Karel Bubeníček a Jaroslav Švec. Hlavním stavebním materiálem InterContinentalu je beton, pro exteriér budovy jsou pak typické skleněné pásy oken s keramickým obkladem.
  • Hotel byl vybaven uměleckými předměty, historickým nábytkem a artefakty z 18. a 19. století. Patří mezi architektonicky významné novostavby v centru města. Původní umělecká díla zůstala na mnoha místech hotelu zachována.
  • V době svého otevření v 70. letech patřil InterContinental k nejluxusnějším hotelům v tuzemsku. Od privatizace v 90. letech vystřídal několik vlastníků a prošel postupnou rekonstrukcí pokojů, restaurací, lobby a wellness centra. V letech 1992 až 1995 se na renovaci hotelu podílel architekt Roman Koucký.
  • Hotel nabízí 372 pokojů a apartmá s výhledy na Vltavu a Staré Město, konferenční místnosti, panoramatickou restauraci Zlatá Praha, restauraci Primátor, kavárnu Duke’s Bar & Café s venkovní terasou a rozsáhlé fitness centrum a wellness s bazénem.
  • Hotel v lednu 2019 koupili přes investiční společnost R2G miliardáři Oldřich Šlemr, Pavel Baudiš a Eduard Kučera od slovenské skupiny Best Hotel Properties. R2G poté oznámila, že prostor v okolí hotelu čekají úpravy, které zahrnují rozšíření veřejných prostranství, propojení Pařížské ulice s nábřežím a zlepšení dopravní situace. Hotel prochází rekonstrukcí.
  • Provoz hotelu svěřili noví majitelé řetězci Fairmont Hotels & Resorts, který je součástí sítě Accor. Od května 2020 se také změnil název podle hotelové restaurace na Golden Prague Hotel managed by Fairmont. Partnerství s novým provozovatelem je uzavřeno na 25 let s opcí na dalších deset.
  • Okolo projektu úprav okolí hotelu, který plánují jeho majitelé, se v poslední době v metropoli diskutuje. Kritikům se v plánu, který zahrnuje celou řádu úprav, nelíbí záměr postavit na piazzettě prosklenou budovu. Proti jsou někteří místní obyvatelé a zastupitelé. Radní hlavního města nedávno odmítli plánovanou stavbu. Zároveň pověřili městem zřízený Institut plánování a rozvoje (IPR), aby proti budově podal v už zahájeném územním řízení námitku. Nyní většinu k hotelu přilehlého prostoru, který byl v roce 2018 pojmenován náměstí Miloše Formana, zabírá ventilace a vjezd do podzemních garáží, které by měly po rekonstrukci zmizet. Původní projekt majitelů počítal s tím, že na novou budovu budou navazovat další drobné objekty, ve kterých mají být obchody, kavárny či kulturní prostory. Na náměstí měl vzniknout i památník československého filmu.
  • Za uplynulých 46 let se v hotelu ubytovalo kolem čtyř milionů hostů. Mezi ty nejznámější patřili někdejší tajemník OSN Kofi Annan, prezident USA George Bush starší, zpěvák Michael Jackson nebo operní pěvec Luciano Pavarotti.
  • Loni v únoru Národní památkový ústav (NPÚ) představil publikaci, která se z architektonického a historického pohledu zabývá hotelem Intercontinental. Publikace je součástí projektu zaměřeného na českou architekturu 60. a 70. let. "Architektura tohoto období byla, a já se domnívám, že stále trochu je, nedoceněná," uvedla ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.
  • Ministerstvo kultury dnes oznámilo, že rozhodlo o tom, že hotel nezíská památkovou ochranu. Návrh NPÚ podle úřadu pominul problematické aspekty stavby. Podnět na prohlášení hotelu kulturní památkou podal NPÚ před několika lety, ministerstvo se jím však podle dřívějšího vyjádření začalo zabývat až začátkem loňského roku. Podle NPÚ jsou památkovými hodnotami stavby unikátní řešení, umístění v historickém jádru města nebo dochovaný exteriér a prvky interiéru.
3 comments
add comment
Subject
Author
Date
Tak jenom oprava:
šakal
10.02.21 01:36
oprava č. 2
Vích
10.02.21 01:52
První pětihvězdičkový hotel v Praze to nebyl.
Václav Babička
11.02.21 05:06
show all comments

Related articles