Historické centrum Písku se bude revitalizovat podle Miroslava Cikána

Source
Pavel Pechoušek
Publisher
ČTK
11.03.2016 10:10
Czech Republic

Písek

Miroslav Cikán
MCA atelier

Velké náměstí v Písku, současný stav
Písek - Město Písek letos investuje zhruba 40 milionů korun do úprav Velkého náměstí a jeho okolí. Rada města schválila výsledek urbanisticko - architektonické soutěže a vybraný projektant oživí historické centrum města. Hlavním záměrem je centrum zklidnit a alespoň částečně vytěsnit auta z centra města. Novinářům to dnes řekl místostarosta Písku Josef Knot (TOP 09).

Vítězem soutěže se stal Miroslav Cikán z firmy MCA atelier s.r.o., který je držitelem Hlavní národní ceny za architekturu Grand Prix 2012 a ze stejného roku mu patří i Cena primátora Hl. m. Prahy.
"Nechceme, aby bylo centrum jedno velké parkoviště. I když ho nechceme pro automobily úplně uzavírat. Chceme počet zredukovat zhruba o jednu třetinu," uvedl Knot.
"V části náměstí, kde se nachází obchody a kavárny, se bude rozšiřovat chodník, vznikne zde kvalitní prostor pro pěší. Průjezd automobilů se bude koncentrovat na tu část náměstí, ve které se nachází administrativní budovy, jako například soud či radnice," dodal Knot.
Na přelomu března a dubna uspořádá město Písek k tomuto tématu veřejnou debatu. Opoziční zastupitelé kritizují, že diskusi s občany neuspořádala radnice předtím, než byl schválený návrh. "Souhlasím se záměrem revitalizace centra města. Ale nesouhlasím s cestou, jak jí radnice docílila," uvedl zastupitel a bývalý starosta Písku Ondřej Veselý (ČSSD). Podle něj měl být postup opačný. "Nejprve diskutovat s občany a následně vyhlásit projekt," dodal. Stejný problém kritizuje občanské sdružení Písecký svět a v únoru k tomu uspořádalo veřejnou debatu, které se zúčastnilo zhruba 70 lidí. Členům sdružení se zdálo, že město přistoupilo k důležitému projektu direktivně a nekonzultuje ho s obyvateli města. Vedení města se tehdy debaty odmítlo zúčastnit.
Proti návrhu také vznikla petice místních a podnikatelů. Nelíbilo se jim, že nový návrh omezí počet parkovacích míst. "Je to jeden z úhlů pohledu. Vím, že majitelé jiných obchodů jsou s tímto záměrem nadšeni. Na náměstí se nekoncentrují obchody, kvůli kterým by tam někdo jezdil autem. Ta doba je pryč," uvedl Knot s tím, že v rámci projektu se počítá i s navýšením parkovacích míst v jiných částech Písku. "Jako kompenzaci vybudujeme nové parkoviště u Kamenného mostu, kde vznikne 33 nových míst. V příštím roce chceme rozšířit počet parkovacích míst naproti poště o 50. Tam ale bude záležet na tom, jestli se podaří letos udělat projekt," řekl Knot s tím, že počet parkovacích míst naroste v Písku o desítky.
0 comments
add comment

Related articles