Heatherwickův projekt Savarin má být hotový do roku 2022

Publisher
ČTK
21.09.2019 12:55
Czech Republic

Prague

Thomas Heatherwick


Praha – Budoucí podobu historických budov v centru Prahy, které jsou spojeny s palácem Savarin a tvoří komplex poblíž Václavského náměstí mezi ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou, představil britský architekt Thomas Heatherwick. "Předpokládaná investice je deset miliard korun," řekl ČTK zástupce investora, firmy Crestyl, Ondřej Micka. Investor chce ještě do konce letošního roku začít s rekonstrukcí paláce Savarin, aby skončila v roce 2021. Celý projekt by měl být hotov do konce roku 2022.


Palác Savarin, zvaný také Sylva-Taroucca nebo Piccolomini, je pozdně barokní palácová stavba. Její současná podoba je z druhé poloviny 18. století a má formu rozlehlého vnitrobloku se dvěma dvory, k němuž kdysi přiléhala zahrada a jízdárna. Autorem barokní úpravy je pravděpodobně Kilián Ignác Dientzenhofer, po jehož smrti stavbu dokončil jeho zeť Anselmo Lurago. Ve 20. století byl přestavován, v roce 1927 byla na místě bývalé barokní zahrady paláce založena slavná kavárna Savarin, pojmenovaná po právníkovi a labužníkovi Brillat-Savarinovi.


Deset let plánovaná přestavba, proti jejíž dřívější podobě se vyslovovali památkáři, má několik let nového investora, který jej koupil od nizozemské firmy Ballymore. Crestyl slibuje méně razantní změny v historických objektech a hodně veřejného prostoru. Podle dnešní prezentace třeba barokní jízdárna, která má být podle Heatherwicka srdcem celého projektu a jako jediná bude nekomerčním objektem, dozná velkých změn. Vznikne pod ní několik spodních úrovní, aby bylo možné nasměrovat do objektu lidi už od stanice metra.

Mluvčí pražského pracoviště Národního památkového ústavu Andrea Holasová dnes ČTK řekla, že k dokumentaci se koná správní řízení. "Projektová dokumentace se projednává a schvaluje, akce je připravována poměrně citlivě k tomuto mimořádnému palácovému objektu, v současné chvíli se vyjednává o detailech a dolaďují se komplikovanější části konstrukce," uvedla mluvčí.

Složitější je podle ní nová výstavba ve vnitrobloku. Existuje kladné stanovisko magistrátních památkářů z roku 2017 ke starší verzi studie zástavby; NPÚ tuto studii vyloučil. Je podána žádost o závazné stanovisko k upravené studii podle nového návrhu, který ale podle mluvčí v zásadě zachovává základní parametry projektu původního co do výšky a objemů. NPÚ magistrátu 9. září poslal vyjádření k upravené studii, jaké je, sdělit nechce s odkazem na trvající správní řízení.

V objektu bývalé jízdárny má být prostor pro společenské a kulturní akce. Blok do Panské ulice má mít tržnice a restaurace, blok do Jindřišské restaurace a zelené plochy, objekty směrem k Václavskému náměstí budou komerční. "V žádné ze stávajících budov, které projekt zahrnuje, byty nejsou, takže není ani historický důvod je tam stavět," uvedl Micka. To se dříve nelíbilo části zastupitelů Prahy 1.

Nový investor přizval k projektu Heatherwicka, který má kromě novostaveb velké zkušenosti s rekonstrukcemi historických nebo revitalizací průmyslových staveb. Savarin se skládá ze čtyř vzájemně propojených částí, zabírají 1,6 hektaru. Nové pasáže podle investora umožní snadný a volný průchod dříve nepřístupným centrem metropole, zahrada a náměstíčko vnesou život do vnitrobloku a veřejně přístupné střešní zahrady a terasy nabídnou výhledy na panorama Prahy. Víc než třetinu ploch mají zaujímat venkovní otevřené prostory a veřejné pasáže.

"Detaily, které existovaly v historických budovách, nechceme kopírovat, chceme se jimi inspirovat," řekl k plánům Heatherwick. Uvedl, že snahou studia je z objektů vytvořit ekosystém. "Kavárna bude tam, kde byste ji nečekali, stejně tak kancelář. Vytvoříme něco, co bude flexibilní, udržitelné, co se bude měnit v čase, aby se lidé cítili pohodlně," vysvětloval. Chce přivádět lidi do komplexu již od metra přes nově vybudované podzemní prostory. Podstatné pro něj je to, že nechce stavět uzavřené prostory s klimatizací, ale otevřená prostranství.
0 comments
add comment

Related articles