Galerista Sklenář veze do Číny Grygara a připravuje tam galerii

Source
Markéta Horešovská
Publisher
ČTK
23.05.2012 12:55
Czech Republic

Prague

Zdeněk Fránek

Praha - Výstavu českého umělce Milana Grygara v čínském Muzeu současného umění otevře v neděli pražský galerista Zdeněk Sklenář. V Pekingu již v minulosti uspořádal tři výstavy v tamní Národní galerii, na podzim plánuje otevřít ve městě vlastní galerii. V Číně spatřuje stále rostoucí potenciál jak mezi publikem, tak mezi tamními umělci.
     Zdeněk Sklenář se svými výstavními aktivitami pronikl do Číny v roce 2005, kdy v Národním muzeu umění v Pekingu (National Art Museum of China, NAMOC) vystavil knihu s reprodukovaným souborem kreseb Františka Kupky v exkluzivním provedení podle tradice čínské knižní kultury. Tehdy říkal, že je škoda, že se české umění v Číně nevystavuje, neboť státy se dnes o tuto možnost podle něj předhánějí; rozhodl se to změnit.
     Do Číny jsem cestoval už devadesátkrát a budu tam jezdit i nadále, řekl galerista ČTK před svou další "čínskou" výstavou. Zprvu ho Čína lákala jako tradiční kultura, později se tento jeho splněný sen spojil s profesí. Čína ho nadále fascinuje a chce tamním lidem, galeristům a sběratelům představovat české umění.
     Po první výstavě Kupkových děl Sklenář vystavil před třemi lety ve stejné instituci kresby a obrazy českého malíře Zdeňka Sklenáře (1910 až 1986), svého strýce, jemuž se čínské umění a pobyt v Číně v 50. letech stal celoživotní inspirací. Zatím poslední čínskou výstavou Sklenáře mladšího byla minulý týden ukončená expozice děl Bohuslava Reynka nazvaná Český moderní samotář, v neděli zahájí v Muzeu současného umění (Today Art Museum) výstavu Milan Grygar - Světlo, zvuk, pohyb.
     Vyvrcholením Sklenářových dosavadních aktivit má být galerie Czech China Contemporary (CCC) v Pekingu. "Češi tam budou moci představovat své umění, bude tam také možnost pořádat rezidenční pobyty," plánuje.
     Galerie CCC vznikla z iniciativy manželů Strakových. Jiří Straka je český malíř a sinolog dlouhodobě žijící v Číně, jeho žena Kchun-jing Straková je galeristkou. CCC vyrostla ve čtvrti, kde vznikají galerie reprezentující západní země a umělce, zatím se v ní nachází přes tři stovky muzeí a galerií. CCC zahrnuje dvě patra galerií a prostor pro rezidenční pobyty, horní patro plánují Strakovi obývat.
     Dům v Pekingu vznikl podle návrhu architekta Zdeňka Fránka a je jeho první zahraniční realizací. Železobetonový vyzdívaný skelet je obložený tmavě šedými cihlami typickými pro Čínu. Čelní stěna budovy je prohnutá, má připomínat lotosový květ. Uprostřed hladké zdi je otvor, který podle učení feng-šuej symbolizuje radost, štěstí a proudění peněz. V jednom z atrií vzniká zenová zahrada s kašnou podle návrhu Václava Ciglera.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
Zen v zahradě
vladimir sitta
28.05.12 02:18
show all comments