EU bude mít vlastní seznam památek, jako má UNESCO

Publisher
ČTK
19.05.2011 18:55
Belgium

Brusel

Brusel - Evropská unie si zřídí vlastní seznam výjimečných památek, jako má třeba Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Od roku 2013 by nálepku Evropské dědictví měly nést první pamětihodnosti oslavující historii či rozvoj unie. Shodli se na tom dnes ministři kultury zemí "sedmadvacítky".
      První památky na nově se rodící seznam budou moci členské země nominovat v letech 2013 až 2014. Jednotlivé návrhy bude posuzovat komise nezávislých expertů.
      "Označení evropského dědictví přiměje více lidí, a to zejména mladých, k tomu, aby přemýšleli o  evropském rozměru naší společné historie," podotkla k dnešní dohodě eurokomisařka pro kulturu Andrulla Vassiliuová. Podle ní to bude rovněž přínosem pro turistiku.
      Seznam světového dědictví UNESCO pomáhá k propagaci jednotlivých památek, které jsou na něj zařazeny. Z ČR na něm figurují třeba Český Krumlov či vila Tugendhat v Brně.
      Projekt "evropského dědictví" není první podobnou iniciativou ze strany EU. V minulosti už v rámci různých akcí nějaké označení získalo 68 pamětihodností, které budou moci zažádat i o nové označení EU.
0 comments
add comment