Děti Země se odvolaly proti územnímu rozhodnutí na novou čtvrť v Plzni

Publisher
ČTK
10.10.2022 17:35
Czech Republic

Pilsen


Plzeň – Brněnský ekologický spolek Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu se jako jediný subjekt odvolal proti územnímu rozhodnutí na stavbu nové plzeňské čtvrti zhruba za osm miliard Kč. Developer Ameside z pražské skupiny Amadeus Real Estate (ARE) chce do roku 2027 postavit v centru města bytové domy, kanceláře a obchody. ČTK získala odvolání od úředníků města a kraje a potvrdili ho mediální zástupce ARE Karel Samec i Děti Země, které se současně přihlásily do územního řízení podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.


"Odvolání považujeme za absurdní a ryze obstrukční. Bylo totiž podáno v poslední možný den a zcela postrádá konkrétní důvody, proč se Děti Země odvolávají, prý je dodají až následně. Během celého územního řízení přitom nepodaly jedinou připomínku. Obáváme se dalšího až několikaměsíčního zdržení celého projektu, pokud úřady podlehnou tradičnímu aktivistickému tlaku, byť je v tomto případě zcela iracionální," uvedl Samec.

Děti Země odvolání doplní o důvody do 15 dní od doručení územního rozhodnutí, neboť o jeho existenci se dověděly až ze sdělovacích prostředků, takže neznají jeho obsah, uvedl v odvolání Miroslav Patrik, statutární zástupce Dětí Země. Zároveň oznámil účast v odvolací fázi územního řízení.

"Studujeme teď územní rozhodnutí, které jsme dostali v pátek. Důvody odvolání dodáme do 15 dnů na magistrát, který to potom vyvěsí na úřední desku a účastníci řízení a žadatel se k tomu budou moci vyjádřit. A pak to bude řešit krajský úřad v Plzni," řekl Patrik ČTK. Ve standardní lhůtě by mělo být odvolání vypořádané nejdříve do 3,5 měsíce. Podle našich zkušeností s dopravními stavbami trvá odvolací řízení rok, a to kvůli tomu, že to různé úřady nejsou schopné vypořádat ve lhůtě, dodal. Třeba hlukem se zabývá ministerstvo zdravotnictví.

Zdroj blízký projektu a městu Plzeň se podivil nad tím, proč Děti Země nepodaly své připomínky investorovi nebo v rámci řízení, aby je případně bylo možné do projektu zapracovat. Komplex Ameside má být zejména na území nevyužívané jámy po bývalém domě kultury, který byl zbourán před deseti lety. "Podle zákona se spolky mohou účastnit řízení hned od začátku, nebo se mohou přihlásit až do odvolacího řízení a už mohou namítat jen obsah rozhodnutí a závazná stanoviska," uvedl Patrik. Podle něj nejde o žádnou obstrukci, ale o standardní postup. "Chceme zjistit, zda je rozhodnutí vydáno podle zákona a zda jsou zohledněny všechny veřejné zájmy, tedy třeba životní prostředí, intenzita hluku a znečištění ovzduší," uvedl.

Ameside, který měl nepravomocné územní rozhodnutí ze začátku září, pracuje na projektu pro vydání stavebního povolení. Žádost chce podat příští rok, stavbu má zahájit v roce 2024. Polyfunkční centrum zahrnuje přes 120 bytů, 21.000 m² kanceláří a asi 100 obchodů. Čtvrtina ploch je určena pro sport, volný čas a zábavu. Parkování bude v podzemí. Návrhy, jak má vypadat území proti hlavnímu vlakovému nádraží v Plzni, jsou dílem architektů londýnského studia Chapman Taylor a českého AGE project. Podle primátora Pavla Šindeláře (ODS) jde o první takto rozsáhlou, koncepčně novou a moderní čtvrť v Plzni po roce 1990, která změní ráz spodní části Americké třídy a jejího okolí.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
Luigi
Ludvar
11.10.22 09:04
show all comments

Related articles