Den průvodců zlákal Brňany do ulic, viděli i vilu Stiassni

Publisher
ČTK
20.02.2011 23:15
Czech Republic

Brno

Brno - Stovky Brňanů o víkendu vyrazily do ulic, aby obdivovaly krásu architektury a památek města. Lidé tak zároveň oslavili mezinárodní den průvodců. Největší zájem byl o prohlídku funkcionalistické vily Stiassni, která bude do roku 2014 kvůli rekonstrukci pro veřejnost uzavřena. Celkem se prohlídek v různých částech města zúčastnilo kolem 650 lidí. ČTK to řekla Marina Sedláková z Asociace průvodců ČR.
    Brněnskou akcí chtěli průvodci nalákat občany na místa, která stojí za to navštívit. Většinu míst lidé viděli jen z ulice. Lidé slyšeli výklad před hotelem Avion, který je zavřený. Zavřená je i vila Tugendhat, která je rekonstruována. Podle Sedlákové to aktuální nabídku funkcionalistických skvostů, kterými je Brno vyhlášené, ochuzuje. "Budu proto psát na památkový ústav. Město musí lidem něco jiného nabídnout," uvedla Sedláková.
    Právě památkáři letos profesionálním průvodcům s prohlídkami pomáhali. Zasvěcený výklad předvedli ve vile Stiassni, která je další funkcionalistickou perlou. Návštěvníci se tak dozvěděli, že její původní vlastníci, textilní průmyslníci, před stavbou museli nejdříve vykoupit 30 parcel. Na jejich místě si vystavěli podle plánů Arnošta Wiesnera honosnou vilu. Vila má velkou zahradu, v které je tenisový kurt, byly zde stáje, skleníky nebo bazén. V druhé polovině 20. století hostila řadu představitelů komunistického režimu. Nyní čeká celý areál rekonstrukce. V prostoru bude stát centrum ochrany památek architektury 20. století za 180 milionů korun. Památkáři chtějí obnovit i samotný dům a zahradu s  původní alejí vysázenou za první republiky, jejíž existence je nezasvěcenému sotva patrná.
    Dnešek byl jednou z posledních možností, kdy se mohli lidé do vily podívat. "V dalších letech nepočítáme, že by tu probíhal pravidelný provoz. Možná cíleně pro malou skupinu odborníků bychom vilu zpřístupnili. Větší prohlídky budou možné až po rekonstrukci," řekl ČTK Petr Czajkowski z Národního památkového ústavu. Podle něj bude problematické vilu do původního stavu vrátit. Na její tvorbě se podíleli dva architekti, památkáři mají plány pouze jednoho z  nich. Původní stav proto neznají. Částečně jim pomohou fotografie z roku 1936. "V původním stavu budou po rekonstrukci asi jen části interiéru," uvedl Czajkowski.
    Podle Sedlákové je o prohlídky skvostů Brna dlouhodobě mezi lidmi zájem. Turisty láká například výhled z administrativní budovy Veletrhů Brno, odkud je k vidění prakticky celý areál výstaviště. "Zájem je o tematické okruhy v sezoně i v dubnu nebo květnu. Lidi zajímají pasáže, kavárny, kostely," uvedla Sedláková. O víkendu byl velký zájem i o secesní Brno. Spokojeni odcházeli i Brňané, kteří absolvovali čtyřhodinovou výpravu za poznáním v  městských částech Židenice, Maloměřice a Husovice.
0 comments
add comment

Related articles