Chrast chystá přestavbu kina na společenské centrum a radnici

Publisher
ČTK
02.11.2020 08:00
Med Pavlík architekti s.r.o.

Chrast – Město Chrast na Chrudimsku při- pravilo harmonogram přestavby opuštěného kina na společenské centrum a novou radnici. V prosinci představí zastupitelům studii, v roce 2022 by se mohlo začít stavět. ČTK to řekl starosta Vojtěch Krňanský (ANO).


Studii připravuje pardubická společnost Med Pavlík architekti. Pokud zastupitelé její návrh schválí, začne projektová příprava a hledání vhodných dotací. Náklady se mohou pohybovat mezi 70 až 100 miliony korun.

Kino na náměstí je bez náhrady zavřené od roku 2007. Radnice sídlí na zámku, což podle starosty není ideální. Památkový objekt není bezbariérový, nemá ani vhodné vytápění.

"Proto jsem se rozhodli, že součástí společenského centra bude i nová radnice. S architekty se bavíme o podobě centra. Mělo by být odkazem dnešní doby, šetrné k životnímu prostředí. Už se těším, až budeme studii prezentovat zastupitelům," řekl starosta.

Předpokládá, že dotační výzvy na projekt budou, město by mohlo získat například 50 až 60 procent z celkových nákladů. Zbytek si bude muset půjčit u banky. "Dnešní pobídky bank jsou poměrně zajímavé, kolem jednoho procenta. Nebyli bychom prvním městem, které si otevře úvěrový rámec takového kalibru na deset let," řekl Krňanský.

Město aktuálně nemá zázemí, kde by se scházeli členové spolků, kde by se konaly plesy, koncerty a divadelní představení. Radnici čeká jednání s památkáři, protože centrum je v památkové zóně, budova kina památkově chráněná není. V příštím roce by mohl být hotový projekt i stavební povolení, v roce 2022 by pak následovalo zahájení stavby. "Je to můj snový termín, snad se to podaří," řekl starosta.
0 comments
add comment