Část zrekonstruovaného Obchodního domu Zlín se otevře veřejnosti

Source
Jana Kuncová
Publisher
ČTK
08.11.2018 16:40
Czech Republic

Zlín

František Lýdie Gahura


Zlín - Rekonstrukce Obchodního domu Zlín je u konce. V pátek se veřejnosti otevře většina prodejen v prvních dvou podlažích, řekl dnes novinářům Radovan Pilich, jednatel společnosti Prior Zlín, která je majitelem objektu a investorem. Zbytek provozoven a gastro podniků v komerční části budovy začne fungovat v následujících týdnech.

Obchodní dům postavila firma Baťa v roce 1931 podle návrhu architekta Františka Lydie Gahury, při rekonstrukci se objektu vrátila jeho původní podoba, zejména neobvyklé členění oken. Rekonstrukce trvala 16 měsíců, náklady jsou asi 450 milionů korun bez DPH.

Z původního objektu zůstal jen nosný skelet, proti původním plánům se musela posilovat statika budovy. "Investice do posílení statiky byly důvodem, proč se původně plánovaný termín otevření posunul zhruba o dva měsíce. Bezpečnost ale pro nás byla nejdůležitější," uvedl Pilich, podle kterého práce zkomplikovala také situace ve stavebnictví. "Je nedostatek materiálu, lidí," uvedl Pilich.

Při obnově se respektoval zejména vnější vzhled budovy. "Snažili jsme se vrátit fasádu domu do původního vzhledu. Je tam cítit gradace prosklených hmot, které se směrem nahoru zmenšují. Novátorským prvkem je skleněná nástavba v desátém podlaží," uvedl architekt Jaroslav Ševčík. Dům je bílý, loga nájemníků na fasádě jsou v jednotném stylu. V obchodním domě jsou nově eskalátory, jezdící schody však byly v objetu již v roce 1934, údajně byly první v Česku. U domu přibylo šest desítek parkovacích míst.

Světlou omítku měl obchodní dům i při svém otevření, přestože baťovská zástavba byla tradičně z cihel. Gahura, který ve značné míře náměstí Práce, kde dům stojí, koncipoval, však navrhl se světlou omítkou také sousední Velké kino. "Gahura byl člověk, který varioval, nezůstával u jednoho stylu a modelu," uvedl historik Zdeněk Pokluda, podle kterého se obchodní dům otevřel v prosinci 1931, aby v něm lidé mohli nakoupit před Vánoci. Nejdříve však byly k dispozici prodejny jen v několika etážích, další přibyly v roce 1932 a 1933. Kromě prodejen byly v domě i jídelny.

Do rekonstrukce se k prodeji využívalo více prodejních etáží, nyní se komerční prostory soustředily do dvou pater. "Našli jsme rozumné využití pro objekt jako takový, protože na komerci celý objekt ve výšce deseti pater se využít nedal," uvedl Pilich. Třetí až šesté poschodí obchodního domu si pronajala zlínská společnost HP TRONIC, která je provozovatelem sítě obchodů a e-shopů Datart, Euronics a Kasa.cz, vlastní značku ETA a provozuje Resort Valachy.

Do budovy přesune své sídlo, dosud měla firma kanceláře na několika místech v centru Zlína. "Naši zaměstnanci se sem přestěhují v průběhu ledna," uvedl generální ředitel společnosti Daniel Večeřa. HP TRONIC využije i nejvyšší patra obchodního domu a vybuduje v nich hotel se zážitkovou restaurací. "Během roku 2019 zahájíme přípravy na vybudování wellness centra a zážitkové restaurace v nejvyšším poschodí s panoramatickým výhledem na Zlín. Následně přibyde ubytovací část," uvedl Večeřa.
0 comments
add comment

Related articles