Bývalý ředitel MUO Michal Soukup obdrží polské vyznamenání

Publisher
ČTK
22.11.2019 12:25
Czech Republic

Olomouc

Olomouc - Bývalý ředitel Muzea umění Michal Soukup, kterého odvolal v dubnu z funkce tehdejší ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), obdrží polské vyznamenání za výjimečný přínos pro rozvoj kulturní spolupráce mezi Polskem a Českou republikou. Udělí mu ho polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz, informuje muzeum na svých stránkách. Ocenění Soukup převezme v pondělí na polském velvyslanectví v Praze. Získá jej mimo jiné za významné výstavní projekty, které muzeum připravilo doma i za hranicemi ve spolupráci s polskými partnery.


"Beru to jako ocenění práce celého Muzea umění, které se díky projektu Středoevropského fóra dlouhodobě snaží představovat nejen polské umění, ale kulturu celé střední Evropy. To ukázal také mezinárodní projekt Rozlomená doba putující po všech zemích V4, který by bez klíčové polské součinnosti nevznikl," uvedl Michal Soukup, jnž je nyní zástupcem ředitele muzea.

Olomouckou premiéru výstavního projektu Rozlomená doba loni v září osobně zahájil koncertem svého světově proslulého díla Credo polský skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki, který se na Soukupův popud rozhodl věnovat partituru Creda do arcibiskupského hudebního archivu v Kroměříži. Archiv se tak stane jediným v České republice, který se může pochlubit Pendereckého dílem. "Máme obrovskou radost z rozhodnutí Krzysztofa Pendereckého darovat do kroměřížského hudebního archivu partituru Creda, jednoho z nejvýznamnějších duchovních děl 20. století. Díky tomu se rozšíří unikátní sbírka, ve které najdeme díla takových velikánů, jako je Wolfgang Amadeus Mozart, Pavel Josef Vejvanovský či Ludvik van Beethoven, i o současnou duchovní hudbu. Je to pro nás mimořádný okamžik," doplnil ředitel muzea Ondřej Zatloukal.

Muzeum umění s polskou stranou spolupracuje dlouhodobě. Příkladem je loňská rozsáhlá výstava s názvem Abstrakce.PL představující polskou abstraktní malbu od roku 1945 do současnosti. Exponáty do Olomouce tehdy zapůjčili soukromí sběratelé i významné polské instituce. Zástupci muzea ji označili za první komplexní výstavu tohoto druhu v tuzemsku. "Zároveň jsem velmi rád, že naše spolupráce pokračuje. Už v příštím roce představíme v Muzeu umění dílo významného polského malíře a grafika Jana Pamuły," doplnil Soukup.
0 comments
add comment

Related articles