Burian s Křivinkou opraví historické centrum Havlíčkova Brodu

Publisher
ČTK
28.05.2008 13:55
Czech Republic

Havlíčkův Brod

Rekonstrukce ploch historického jádra v Litomyšli, 1998
Havlíčkův Brod - Havlíčkobrodská radnice připravuje projekt na revitalizaci historického středu města. Úpravy se budou týkat Havlíčkova náměstí a přilehlých ulic. Náklady se předběžně odhadují na 150 milionů korun. Práce by mohly začít v příštím roce, pokud na ně přispějí evropské fondy, řekl dnes novinářům místostarosta Libor Honzárek.
    "Jenom z prostředků města to nejsme schopni udělat. Náměstí nemůže být rozkopáno řadu let, je to i poměrně důležitý tranzit," uvedl Honzárek. Středem města denně projíždí skoro 9000 aut. Havlíčkovo náměstí nepotřebuje pouze zlepšit vzhled. Nevyhovující jsou i  technické sítě. Zcela chybí dešťová kanalizace - voda z okapů teče po dlažbě a v  zimě namrzá.
    Před několika lety si radnice nechala vypracovat první studie na zlepšení vzhledu centra. Projekt připravuje brněnská architektonická kancelář Burian-Křivinka, která již navrhla rekonstrukci ploch historického jádra například v Litomyšli. Rozpracovaný projekt poprvé posoudí brodští zastupitelé začátkem června a 12. června se k němu může vyjádřit i veřejnost. O  dotaci radnice požádá letos na podzim.
    Střed Havlíčkova Brodu je památkovou zónou. "Náměstí máme velmi dobře zachovalé z minulých století, úprava by měla respektovat historický kontext," podotkl Honzárek. Prostranství by mělo být srovnáno do jedné výškové úrovně a vydlážděno kamennou dlažbou. Přibližně ve stejném počtu jako dosud zůstanou parkovací místa. "Potřebujeme, aby na náměstí mohla zaparkovat auta," řekl místostarosta. Výhledově by náměstí nemělo být průjezdné, ale bude zachován vjezd z obou stran.
    Největší diskuse se podle Honzárka zatím týkaly parčíku, který je od 50. let minulého století v  horním rohu náměstí. Obyvatelé si často přejí jeho zachování, odborníci ale plánují podstatnou redukci zeleně, protože cloní ve výhledu na historické stavby. Nízké stromy by podle nich měly být jen kolem barokního mariánského sloupu a po obvodu náměstí.
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
Tak to má být a co nejvíce parkovacích míst!
Václav Průcha
28.05.08 03:15
show all comments