Bruntálský stavitel Petr Czasch prodává svou firmu

Source
Vladislav Sobol
Publisher
ČTK
05.12.2006 12:30
Czech Republic

Bruntál

Bruntál - Bruntálský podnikatel Petr Czasch, proslulý například výrokem, že 90 procent stavebních zakázek v Česku je ovlivněno korupcí, prodává svou stavební firmu Czasch. Společnost s ručením omezeným, která zaměstnává přibližně stovku lidí, koupí za 6,5 milionu korun její současný ředitel Josef Strapáč s pomocí dalšího investora. Obchod bude uzavřen na konci roku, řekl dnes ČTK Czasch, který se chce nyní věnovat podnikání v cestovním ruchu a práci pro obec Karlovice, kde se stal místostarostou.

    "Pochopil jsem, že firmě teď nejvíce pomůže, když s ní přestanou být spojovány mé protikorupční aktivity," řekl Czasch. Podle jeho dřívějších prohlášení se běžně vybírají vítězné firmy už před vyhlášením soutěže účelovým nastavením podmínek. "Naše zkušenosti naznačují, že z nahodilých korupčních obchůdků se díky zneužívání politických pozic jednotlivci i stranami časem vytvořil systém na rozkrádání veřejných rozpočtů," řekl před dvěma lety Czasch. Odměna za získání zakázky se prý pohybuje od pěti až do 20 procent z ceny, což v celostátním objemu může být až 24 miliard korun z veřejných rozpočtů.
    Czasch také dříve navrhl takzvaný Vnitrostátní ofset, systém podpory zaostalým regionům prostřednictvím státních zakázek přidělovaných firmám z postižených oblastí. Se svým nápadem u politiků nepochodil. Jeho vize nezaujaly ani občany při letošních volbách do sněmovny, v nichž neúspěšně kandidoval jako krajský lídr Strany zdravého rozumu.
    Největší současnou zakázkou firmy Czasch je oprava bruntálského Společenského domu za více než 80 milionů korun. Roční obrat firmy se pohybuje kolem 200 milionů korun, hospodářské výsledky se v posledních pěti letech pohybovaly od osmimilionového zisku až po stejně vysokou ztrátu.
0 comments
add comment