Brno má návrh nového územního plánu, projednávat se bude v dubnu

Publisher
ČTK
20.12.2019 21:30
Czech Republic

Brno


Brno – Kancelář architekta města Brna (KAM) dokončila návrh nového územního plánu města. Platit by měl nejpozději od konce roku 2022, jak ukládá zákon. V dubnu se chystá veřejné projednání a pak bude možné jej připomínkovat. Po zapracování připomínek se počítá s druhým veřejným projednáním v roce 2021, uvedla dnes mluvčí KAM Jana Běhalová. Návrh je zatím neveřejný. Město dosud používá plán z roku 1994 s mnoha aktualizacemi. Nový územní plán označují odborníci jako nutnost pro další rozvoj města.


Na návrhu pracovalo 20 lidí, kteří vytvořili přes 2800 stran textu a 20 velkoformátových výkresů. "Nejsložitější a nejdelší na celém procesu bude fáze projednání návrhu a vypořádání všech připomínek. Bude nutné nový plán odsouhlasit, což v Brně nebude jednoduché. Čím je město větší, tím je to komplikovanější. Naším úkolem je dokument projednat tak, aby byl výsledný návrh akceptovatelný pro všechny. Brno totiž nový územní plán nutně potřebuje," řekl ředitel KAM Michal Sedláček.

Brno při tvorbě nového územního plánu navázalo na kdysi rozpracovaný plán, jehož příprava ale byla zastavena. Město k jeho proměně a dokončení vydalo přes 2000 pokynů. V minulosti také město připravilo velkou aktualizaci územního plánu, v roce 2015 ji však zrušil soud.

Nový územní plán má například vymezit nové plochy pro bydlení, některé jsou dosud vedené jako průmyslové areály. Novinkou bude například také to, že místo indexu podlažní plochy bude plán určovat maximální výšku staveb v daném území. Mají tak odpadnout spory s developery.

Kvůli tvorbě nového územního plánu Brno také rozdělilo balíček změn. Ty jednodušší se ještě v předstihu stihnou zapracovat jako aktualizace současného a platné by měly být příští rok. Složitější změny bude obsahovat až plán nový. Jde především o protipovodňová opatření.
3 comments
add comment
Subject
Author
Date
Umístění hlavního nádraží v územním plánu
Ing.arch. Josef Myslivec
26.12.19 12:05
Dálnice D43
26.12.19 07:55
show all comments

Related articles