Brno: Budovu nádraží čeká rekonstrukce za 130 milionů korun

Source
Dan Petrucha
Publisher
ČTK
21.03.2008 15:30
Czech Republic

Brno

Brno - Památkově chráněnou budovu železničního nádraží v historickém centru Brna čeká v nejbližších letech zásadní proměna. Firma Brno new station development, který vyhrála ve výběrovém řízení Živá nádraží, se zavázala do rekonstrukce budovy investovat nejméně 130 milionů korun. České dráhy jí pronajmou lokalitu na 40 let, revitalizací má projít také okolní ulice a takzvaná Malá Amerika. Kraj i dopravce stále zvažují také možnost, že regionální vlaky by do centra Brna jezdily i v budoucnu pomocí nadzemní rychlodráhy.

    "Jako první opravíme fasádu a vnitřní prostory nádražní budovy, kterou budou ještě nejméně šest let proudit cestující. V konečné fázi vznikne z budovy příjemná společensko-obchodní zóna. Po přesunutí železniční dopravy chceme pokračovat v sousedních lokalitách. Práce by měly trvat přibližně dva roky a investujeme tu celkem odhadem dvě miliardy korun," řekl dnes ČTK ředitel firmy Radek Konečný, který nápad s rychlodráhou vítá. Nové zóně by prý velmi pomohlo, kdyby zde byla železniční doprava částečně zachována, do nově vznikajícího centra by tak denně proudily tisíce lidí z regionu.
    Celková koncepce přeměny nádražního prostoru počítá s tím, že zde vznikne promenádní zóna se zelení uprostřed. "Ta by měla uzavřít pomyslný okruh, který byl již v minulosti plánován jako metropolitní promenáda s množstvím výstavních budov. Opravená budova nádraží by se tak mohla zařadit vedle budov starého divadla nebo Janáčkovy opery uprostřed parků. Podobné budovy, ale samozřejmě ne v romantickém, ale v moderním stylu, by mohly stát na celém tomto okruhu," řekl dnes ČTK architekt Petr Hruša.
    Investor počítá, že po změně územního plánu se v novém jižním centru města objeví také komerční prostory, velkokapacitní podzemní garáže a parkovací stání. V oblasti bývalé tržnice, která se nazývá Malá Amerika počítá Konečný také s bytovou výstavbou.

Related articles