Bohdanečské lázně chystají výstavbu nového pavilonu

Source
Lucie Jelínková
Publisher
ČTK
04.04.2014 13:15
Josef Gočár, lázeňský dům, Lázně Bohdaneč, 1912 - 1913; původní stav

Lázně Bohdaneč (Pardubicko) - Do dvou let hodlají Léčebné lázně Bohdaneč postavit nový pavilon s kapacitou 150 lůžek. Nynější pokoje už lázním nestačí. Se stavbou by se mohlo začít už letos, náklady se odhadují na 60 milionů korun. ČTK to dnes sdělil ředitel společnosti Jiří Vitík.

    "Jsme si vědomi toho, že je potřeba rozšířit naše služby nejen po stránce kvalitativní, ale také kvantitavní a zacílit i na jiné segmenty trhu. Už dnes se ukazuje, že naše ubytovací kapacita je na hranici maxima," řekl Vitík.
    Pavilon bude stát částečně v lesoparku na okraji lázeňského komplexu. V současnosti se připravuje projektová dokumentace. "Rádi bychom jej postavili v duchu kubismu, jako je náš pavilon Gočár, ale výsledná podoba nového pavilonu ještě není známa, jsme na úplném začátku," dodal Vitík.
    Lázně mohou najednou ubytovat až 580 klientů. V současnosti je však zavřený pavilon Bílý, který se bude opravovat, a tak kapacita lůžek klesla na 509. Vedení lázní postupně nechává modernizovat všechny své objekty.
    V březnu se znovu otevřel pavilon Gočár, který je významnou kubistickou památkou. Opravy vyšly na čtyři miliony korun. Pavilon Bílý čeká nákladnější modernizace za 30 až 40 milionů korun, nové vybavení bude stát deset až 15 milionů korun.
    "Stavební firma provede výměnu sítí, modernizuje vytápění, zlepší se standard pokojů, budou nová sociální zařízení. Použijí se moderní materiály. Pavilon je zastaralý, neodpovídá standardu, který chceme poskytovat našim klientům," řekl ředitel.
    Lázně loni poskytly péči zhruba 11.500 klientům. Předloni se do Bohdanče přijelo léčit a relaxovat okolo 12.000 lidí. Ředitel hodnotí loňské výsledky jako velmi dobré z několika důvodů.
    "Loni jsme zpočátku vykazovali poměrně velkou ztrátu, mnoha opatřeními se nám podařilo trend zvrátit a nyní máme kladný hospodářský výsledek. Od poloviny roku nám přibyli klienti a meziročně jsme zaznamenali nárůst klientely," řekl Vitík.
    Do lázní lidé jezdí léčit pohybové a nervové ústrojí, při jejich léčbě se využívají především slatinná ložiska s rašelinou, jejíž stáří se odhaduje na 4000 let. Lázně se zaměřují hlavně na pacienty, kterým hradí pobyt zdravotní pojišťovny, naopak wellnesové pobyty omezily.
    Podle ředitele Vitíka se lázně dobře vyrovnaly s indikačním seznamem, který předloni snížil počty diagnóz a zkrátil pobyty placené zdravotními pojišťovnami. Vyhláška by podle usnesení Ústavního soudu měla platit jen do konce roku, pak se hrazené pobyty opět prodlouží.
    "Pokud se prodlouží pobyt ze tří týdnů na čtyři, matematicky je to 25 procent, je to významný nárůst a pochopitelně pro nás velké plus," řekl Vitík.
0 comments
add comment