Areál Zbrojovky Brno k mání, dražba koncem ledna

Source
Lukáš Sapík
Publisher
ČTK
02.01.2007 12:45
Czech Republic

Brno

Brno - Areál zkrachovalého podniku Zbrojovka Brno jde do dražby s  vyvolávací cenou 351,687 milionu korun. Konečná cena za výrobní, skladovací a administrativní budovy na pozemku 22,5 hektaru by mohla překročit dosud rekordních 466 milionů korun, byla by pak nejvyšší v Česku, řekl dnes ČTK Josef Machů z dražební společnosti Prokonzulta. Dražba je plánována na 31. ledna.

    Zbrojovka Brno od letošního léta nevyrábí a má jen několik administrativních pracovníků. Do konkurzu se podnik dostal v roce 2003. Celkem 72 věřitelů pak přihlásilo pohledávky ve výši 465 milionů korun. Kromě areálu se ještě draží stroje a zbraně. Jejich hodnota je v řádu desítek milionů korun.
    Areál Zbrojovky sdružuje několik desítek objektů, část nyní konkurzní správce pronajímá. Například firmě Brno Rifles ze skupiny kolem uherskobrodského podniku Česká Zbrojovka. Nedávno odkoupila část strojů a rozjela výrobu zbraní s  29 pracovníky. O pozemky Zbrojovky blízko centra města projevil v minulosti zájem brněnský magistrát. Uvažoval o revitalizaci a přebudování na průmyslovou zónu.
    Nejstarší budova, která sloužila jako administrativní, je z roku 1870. Většina objektů byla postavena v první polovině 20. století. Stav budov odpovídá ve většině případů jejich stáří a spíše byly prováděny jen nutné opravy spojené s údržbou, uvedla dražební společnost.
    O menší dražby Zbrojovky se dosud dělilo několik firem. Hlavní dražbu má na starosti Prokonzulta, která organizovala i prodej majetku společnosti. Právě konečný výnos této dražby přesahující 465 milionů je zatím v Česku rekordní. Prokonzulta však odhaduje, že se rekord podaří překonat. "Teď nás čekají prohlídky se zájemci a poskytování jim nejrůznějších informací, jak postupně reagují na inzerci v tisku a na internetu," doplnil Jaroslav Hradil z vedení dražební firmy.
    Den před dražbou se navíc uskuteční i soudní jednání s bývalou správkyní konkurzní podstaty Ilonou Strmiskovou. Čelí obžalobě, že chtěla zbraně z konkurzu prodat pod cenou. Spolu s odhadcem Pavlem Ryšavým tak údajně firmě způsobila škodu 186.000 korun. Hrozí jí za to až osm let vězení. Sama správkyně podala řadu trestních oznámení. Bývalí majitelé podle ní připravili podnik až o půl miliardy korun.
0 comments
add comment

Related articles