Archiv pražské památkové péče bude zdigitalizován ještě tento rok

Publisher
ČTK
29.01.2007 10:30
Czech Republic

Prague

Praha - Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu hlavního města Prahy předpokládá, že do konce letošního roku dokončí projekt digitalizace své odborné databáze. Pomocí skenování dokumentů chce odbor do elektronické podoby převést stavebně technickou dokumentaci pražských domů, fotodokumentaci, mapy a spisy správních řízení. Novináře o tom v tiskovém prohlášení informoval radní pro kulturu a památky Milan Richter (ODS).

    "Přizpůsobujeme se tak trendu digitalizace správní agendy, která je ve světových metropolích běžná, jsme nyní ve stadiu úvah, jak toto zpřístupníme také veřejnosti," uvedl Richter. Do digitální podoby zatím jeho odbor převedl téměř 1,5 milionu dokumentů za zhruba dva miliony korun.
    První etapa digitalizace se uskutečnila v prvním čtvrtletí roku 2005. Druhá etapa započala v  prosinci 2006. "Projekt by měl skončit koncem letošního roku," informoval Richter. Vysvětlil, že v naskenovaných dokumentech budou moci odborní referenti vyhledávat potřebné archivní dokumenty, a to například podle katastrálního území a čísel popisných a parcelních. "Tímto přímým přístupem se podstatně zefektivní jejich práce, ušetří čas a další náklady," uvedl Richter.
    Ke dnešnímu dni je naskenováno celkem 727.215 dokumentů formátu A0 a A2. Dokumentů formátu A3 a A4 je naskenováno zhruba 700.000. V elektronické podobě je tak již podle Richtera archiv oddělení let 1991 až 1993, 1997 až 2001 a dále všechny dostupné stavebně technické průzkumy objektů, tedy takzvané pasporty, kterých je zhruba dva tisíce. Naskenované dokumenty jsou uloženy na DVD nosičích.
0 comments
add comment