Architekti vymýšlejí, jak vrátit život bývalé Mosilaně v Brně

Publisher
ČTK
05.07.2022 10:50
Czech Republic

Brno

Brno – Několik architektonických stu- dií vymýšlí, jak by se měl proměnit areál bývalé brněnské textilky Mosilana. Majitel a investor Financial Consortium jej chtěl zbourat a stavět obytný soubor, avšak někteří památkáři i město se postavili proti a ministerstvo kultury zahájilo správní řízení o prohlášení areálu za kulturní památku. Proto nyní architekti navr- hují urbanistické řešení a koncepci, která má areálu vdechnout nový život a zároveň zachovat pro budoucí generace unikátnost tohoto místa, uvedl v tiskové zprávě za investora Jiří Filip. V srpnu chce investor vyhlásit jeden až dva vítězné návrhy a v listopadu vítězný návrh vyhodnotit a připravit jeho prezentaci.


Areál Mosilany je dnes čtyřhektarovým brownfieldem na dohled historickému centru města s téměř 50 budovami. Nachází se mezi Křenovou, Vlhkou a Špitálkou, ze severu ho ohraničuje násep železniční tratě. Dlouhé roky zde v bývalých továrních budovách sídlily různé firmy. Místo starých průmyslových objektů zde investor plánoval postavit nový obytný soubor. Jeho plány však pozastavilo město tím, že zastavilo změnu územního plánu pro toto území a požádalo o zapsání areálu mezi památky.

Podle radního pro územní plánování Fiipa Chvátala je snahou města taková přestavba areálu, aby zde bylo bydlení, ale také zeleň, jejíž součástí bude i protékající Svitavský náhon. I proto investor s městem komunikuje a minulý týden se uskutečnil workshop, jehož se účastnili architekti, zástupci města, investora i památkáři.

Nejen Mosilana, ale i široké okolí ohraničené Křenovou, Cejlem, Vlhkou a tokem Svitavy je velkým průmyslovým areálem, který už z velké části neslouží svému původnímu účelu. Město zde například plánuje "chytrou čtvrť budoucnosti" Špitálka. Ale kvůli tomu, že v červnu zastupitelé neschválili čtyři roky připravovaný návrh územního plánu, odsouvají se proměny některých brownfieldů do budoucna na neurčito.
0 comments
add comment