Architekt nemá nárok na odškodné od Knihovny Václava Havla, potvrdil soud

Publisher
ČTK
07.12.2022 22:50
Czech Republic

Prague

Praha – Architekt Petr Pištěk nemá nárok na 300.000 korun, které požadoval po Knihovně Václava Havla jako náhradu škody v souvislosti s výběrovým řízením na návrh umělecké instalace pro pražské letiště. Dnes to pravomocně potvrdil pražský městský soud, který zamítl Pištěkovo odvolání. Na dotaz ČTK to odpověděl mluvčí soudu Adam Wenig.


"Napadený rozsudek byl potvrzen. Důvod potvrzení je ten, že Knihovna Václava Havla při posuzování výběrového řízení nepochybila," sdělil Wenig.

Pištěk ve své žalobě tvrdil, že knihovna vyhodnotila výběrové řízení protiprávně. Projekty, které se umístily na prvních čtyřech místech, podle něj totiž nesplnily podmínky soutěže – konkrétně požadavek na digitální expozici založenou na dotykovém ovládání. V soutěži uspěl se svým návrhem architekt Petr Franta, Pištěk skončil pátý. Knihovna pochybení odmítala, podle jejího právníka Pištěk podmínky soutěže nepochopil a pojem digitální expozice si mylně vyložil.

Už Obvodní soud pro Prahu 1 konstatoval mimo jiné to, že neexistoval právní nárok na udělení ceny, a proto nemůže být platný ani nárok na náhradu škody.

Dílo, které mělo na letišti v Ruzyni nahradit instalaci Forum Havlum s citáty prvního českého prezidenta, tam nakonec nevzniklo. Letiště totiž od záměru upustilo, a to zejména kvůli covidové pandemii.
0 comments
add comment

Related articles