Ve Versailles se otevírá přilehlý zámeček Marie Antoinetty

Publisher
ČTK
26.09.2008 18:45
France

Paris

Paříž - Rekonstruované komnaty francouzské královny Marie Antoinetty s dobovým nábytkem v zámečku Malý Trianon, který leží v zahradách královského paláce ve Versailles, se opět otevírají veřejnosti. Návštěvníci mají od 2. října poprvé příležitost si prohlédnout celý vnitřek budovy, který si královna částečně uzpůsobila, aby jí připomínal rakouský domov, po kterém dlouhá léta tesknila.

    Po rok trvající přestavbě mohou turisté procházet třikrát větší plochou než doposud. Kromě Malého Trianonu je přístupný i francouzský pavilon, který stojí jen o pár metrů dál. Umožnil to štědrý příspěvek hodinářské firmy Breguet, patřící do skupiny Swatch Group, která již poskytovala své služby právě Marii Antoinettě. Zatímco správa paláce Versailles se ujala dekorací, mecenášská společnost poskytla 5,3 milionu eur, tedy v přepočtu skoro 130 milionů korun, na stabilizaci základů budov a jejich náročnou rekonstrukci.
    Je to téměř přesně na den po 217 letech, co během francouzské revoluce přinutil pařížský dav královskou rodinu opustit Versailles a odstěhovat se do Paříže. "Chtěli jsme zastavit dějiny právě v tomto okamžiku, jako bychom návštěvníkům říkali: 'Královna tu právě není, využijme toho'," sdělil novinářům vedoucí architekt restauračních prací Pierre-André Lablaude.
    Do velkolepého paláce se již král Ludvík XVI. ani královna, po odjezdu 6. října, už nikdy nevrátili. Republikánská vláda jim později nechala za vlastizradu setnout hlavu. Za tento akt se letos během návštěvy Rakouska omlouval současný francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner.
    V budově, která byla obývána pouze ženami, vše září novotou. "Pokusili jsme se obnovit ovzduší komfortu a intimity, které tu tehdy vládlo," poznamenal Lablaude.
    Malý Trianon nechal koncem 18. století postavit Ludvík XV. a to na popud své milenky Madame de de Pompadour, aby měli pro sebe nerušené místo, kde se scházet a přitom nebýt tak daleko od dvora v hlavním paláci. Marie Antoinetta jako právoplatná manželka místa hlavně využívala, aby si od dvorního ruchu odpočinula. Existoval tam takový její minidvůr, kde se i kulturně žilo, o čemž svědčí trianonské záhradní divadlo.
    V přízemí Malého Trianonu je mimo jiné pokoj pro stráže, dále kulečníkový sál a místnost s nádobím, sevreským porcelánem a dalšími předměty denní potřeby. V prvním patře jsou komnaty královny, včetně její knihovny. Správa paláce ve Versailles si dala těžkou práci poshánět původní nábytek, který byl za revoluce rozkraden či rozprodán. Část byla zrestaurována a část znovu vyrobena.
    Autentické jsou i květinové tapety, které byly vyzdobeny podle původních šablon objevených během restauračních prací. Původní jsou rovněž vysoká francouzská okna s velkými skleněnými tabulemi.
    V místnostech určených pro Ludvíka XVI., který v nich vlastně nikdy nespal, je nábytek po císařovně Marii-Louise, Napoleonovy rakouské manželky. V jedné místnosti je minimuzeum po poslední francouzské císařovně Eugenii, ženě Napoleona III., která založila kult Marie Antoinetty.
0 comments
add comment

Related articles