U Birminghamu vznikne obří památník vyslyšených modliteb

Publisher
ČTK
13.09.2020 21:00
United Kingdom

Birmingham


Londýn – Na předměstí severoanglického Birminghamu vznikne nový památník vyslyšených modliteb ve formě monumentální nekonečné smyčky. Se stavbou, kterou navrhla britská architektonická kancelář Snug, se má začít na jaře a podle jejích iniciátorů přitáhne nepřehlédnutelné dílo po svém dokončení až 300.000 návštěvníků ročně. Napsal o tom deník The Times.


S myšlenkou na stavbu památníku přišel před lety Richard Gamble, bývalý kaplan fotbalového klubu Leicester City. "Napadlo mě vytvořit cosi jako zeď, kde každá cihla bude reprezentovat jednu vyslyšenou modlitbu... a tímto způsobem sdělit lidem mimo církev, že i v této zemi se zázraky dějí každý den," řekl Gamble.

V roce 2016 Gamble spustil crowdfundingovou kampaň, v níž nakonec vybral 47.000 liber (1,3 milionu Kč) na organizaci mezinárodní architektonické soutěže. Do té se přihlásilo 133 návrhů z desítky zemí a vítězem se stal projekt kanceláře Snug, která navrhla zeď ve formě nekonečné smyčky vysoké kolem 50 metrů, v níž každá z milionu použitých cihel bude představovat jednu konkrétní vyslyšenou modlitbu.

Všechny cihly v budovaném památníku budou mít svůj unikátní kód a návštěvníci si budou moci s pomocí aplikace dohledat příběhy jednotlivců a jejich modliteb, které jim pomohly. Podle Gamblea tým dobrovolníků záznamy o vyslyšených modlitbách sbírá od roku 2018 a jsou mezi nimi jak dramatické příběhy o téměř zázračných uzdraveních, tak leckdy i humorně působící historky třeba o tom, jak bůh dokáže zařídit akutní ošetření u zubaře či dodat včas zásilku roušek.

Stavba památníku už získala všechna potřebná povolení a pokud se podaří včas zajistit financování stavby za zhruba devět milionů liber (260 milionů Kč), má být hotová do roku 2022.
0 comments
add comment