Royal Gold Medal 2012 získal Herman Hertzberger

Source
RIBA
Publisher
Petr Šmídek
14.12.2011 09:15
Herman Hertzberger

Hans van den Bogaard
Britská královská asociace architektů (RIBA) v úterý 6. prosince 2011 oznámila, že držitelem Královské zlaté medaile pro rok 2012 se stal holandský architekt Herman Hertzberger.
Hertzberger, který v červenci příštího roku oslaví 80. narozeniny, vystudoval architekturu na Technické univerzitě v Delftu a roku 1958 založil v Amsterodamu svoji vlastní kancelář. Mezinárodní architektonickou scénu ovlivnil strukturalistickými stavbami stejně jako svými teoretickými texty. Stěžejní roli v jeho tvorbě představují školní budovy, kterých za svoji profesní kariéru postavil více než třicet. Jeho stavby umožňují flexibilní využití a poskytují dostatečný prostor k neočekávaným událostem. V roce 1970 se stal profesorem na Technické univerzitě v Delftu, od 1982-86 působil jako hostující profesor na univerzitě v Ženevě a 1990-95 na Berlage Institute v Amsterdamu. V roce 1975 se stal čestným členem Belgické královské akademie a 1991 jmenován rytířem Oranžsko-nassavského řádu. Jeho osobnost, tvorba i publikace dodnes slouží řadě současných architektů jako velký vzor. Peter Cook, spoluzakladatel Archigramu, o Herzbergerovi v roce 1967 napsal: „Architekt si může sám stanovit hranice na základě stávající vzorů, ale ti nejlepší architekti se s tímto nespokojí. Herman Hertzberger nikdy neuvažoval konvenčně. Kontinuita v jeho architektonické tvorbě mu pomohla nacházet stále nová řešení.“
The Royal Gold Medal, jednoho z celosvětově nejvýznamnějších architektonických ocenění, uděluje RIBA každoročně jednotlivci nebo týmu, který má výrazný vliv na architektonickou scénu. Předání ceny, kterou osobně předává královna Alžběta II., je naplánováno na 9. února 2012.

Více informací >
0 comments
add comment

Related articles