Požár kodaňské historické burzy stále není zcela uhašen

Publisher
ČTK
17.04.2024 20:50
Danemark

Copenhagen

Kodaň - Polovina historické budovy burzy v Kodani v úterý zcela vyhořela a zůstaly z ní jen obvodové zdi. Renesanční stavba přišla také o svou známou věž, která byla symbolem dánského hlavního města. S odvoláním na dánské úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Podle ní na některých špatně dostupných místech požár stále nebyl uhašen.


Zhruba polovinu 400 let staré budovy, postavené ve stylu nizozemské renesance, se podařilo zachránit. I tato část ale utrpěla těžké škody, protože ji hasiči intenzivně smáčeli vodou.

Z druhé poloviny staré burzy zbyla podle představitele kodaňských hasičů Franka Triera Mikkelsena jen prázdná schránka s obvodovými zdmi. "Vše, co tvořilo jednotlivá poschodí, veškeré vnitřní stavební konstrukce lehly popelem," prohlásil Mikkelsen.

Díky hasičům i náhodným kolemjdoucím se z budovy povedlo vynést vzácné historické předměty, včetně rozměrných obrazů. "Uvnitř zůstaly tisíce předmětů, ale ty nejdůležitější byly podle mého názoru zachráněny," řekl Brian Mikkelsen, šéf Dánské obchodní komory, která v současnosti budovu vlastní.

V sutinách hasiči stále nacházejí "doutnající kapsy" a předpokládají, že hasební práce potrvají minimálně do čtvrtečního rána.

Šéf obchodní komory Mikkelsen dnes podle agentury AP ujistili, že zničená budova bude obnovena "stůj co stůj" a že to podporuje i vedení komory. Zatím však nebylo rozhodnuto, kdo se rekonstrukce ujme. Projekt přijde na miliony, ne-li miliardy dánských korun; opatrné odhady přitom odhadují, že by obnova mohla trvat deset let, napsala AP. Dánská koruna má hodnotu zhruba 3,4 koruny české.

"Dnes ráno v šest hodin jsem potkal jednoho hasiče, který mi dal toto - špičku burzy," řekl Mikkelsen agentuře Reuters a ukázal zdobnou kovovou špičku věžičky, která se při požáru zřítila. "To mi dává naději, protože jsme se rozhodli burzu obnovit, neboť je součástí dějin Evropy coby obchodujícího kontinentu," dodal Mikkelsen.
0 comments
add comment

Related articles