Zřítila se hlavní fasáda historické budovy kodaňské burzy, která hoří od úterý

Publisher
ČTK
19.04.2024 07:25
Danemark

Copenhagen


Kodaň - Hlavní fasáda historické budovy kodaňské burzy, kterou v úterý zachvátil požár, se dnes odpoledne zřítila, uvedl mluvčí dánských hasičů. I přes zpevnění a pokus o stabilizaci ohořelých nosných stěn, se jich polovina propadla a spolu s nimi se zřítilo i lešení, kterým byla budova procházející rekonstrukcí obklopena. Požár těžce poničil renesanční budovu ze 17. století, která přišla o svou vysokou věž i velkou část střechy. Při dnešním zřícení fasády nebyl nikdo zraněn, uvádějí dánské noviny Jyllands-Posten.


"Stalo se to, čeho jsme se obávali," řekl novinářům velitel kodaňských hasičů Jakob Vedsted Andersen. Ještě hodiny před zřícením zbytku fasády 400 let staré budovy se tomu záchranné složky snažily předejít a rozmisťovaly u obvodových zdí kontejnery s betonovými bloky, které měly poškozené stěny podpírat, a bránit tak zřícení historického zdiva. Kolem 17:00 se však fasáda propadla. Velitel zásahu Tim Ole Simonsen dnes varoval, že nelze zaručit, že historické zdivo ve vyhořelé polovině kodaňské burzy vydrží.

"Zřítilo se zhruba 40 až 50 procent fasády v té polovině budovy, která byla zachvácena požárem," řekl velitel zásahu Simonsen. Hasiči pracovali na likvidaci požáru v suterénu už druhou noc v řadě a kouř stoupal ještě dnes, kdy se pozornost začala soustředit na budoucí obnovu budovy.

V souvislosti se zřícením fasády přijelo na místo množství záchranných vozidel včetně hasičských a sanitních. V okolí bylo podle dánského deníku Jyllands-Posten vidět spoustu kouře a byl cítit silný zápach spáleného dřeva. Nikdo nebyl zraněn, uvedly úřady.

Starostka Kodaně Sophie Haestorpová Andersenová dnes uvedla, že byla pozvána do Paříže, aby s tamními činiteli jednala o zkušenostech s obdobným požárem katedrály Notre-Dame před pěti lety. Do francouzské metropole Haestorpová Andersenová odcestuje příští měsíc.

"Ve středu jsem mluvila se starostkou Paříže Anne Hidalgovou o zkušenostech s požárem Notre-Dame," řekla Haestorpová Andersenová agentuře Reuters. "Pozvala mě a můj tým do Paříže, abychom viděli, jak si oni s touto situací poradili," uvedla.

Rekonstrukce vnější části pařížské katedrály by měla být prakticky hotova letos v červenci, celkově má být oprava dokončena v prosinci. "Hidalgová mi dala dobré rady ohledně toho, jak postupovat rychle, a také jak Paříž naložila s dary," prohlásila Haestorpová Andersenová.

Oheň budovu kodaňské burzy zachvátil v době, kdy procházela rekonstrukcí, jež jí měla vrátit původní podobu. Policie, která incident vyšetřuje, uvedla, že určení příčiny požáru by mohlo trvat několik měsíců. Forenzní odborníci pomohou určit, jestli má policie požár vyšetřovat jako trestný čin.
0 comments
add comment

Related articles