Novou dominantou Porúří je horská dráha pro pěší

Publisher
ČTK
15.11.2011 20:15
Foto:www.phaenomedia.org
Duisburg (Německo) - Průmyslové město Duisburg a celý region Porúří na západě Německa mají novou dominantu v podobě neobvyklé horské dráhy. Zvláštností umělecké instalace Tiger & Turtle (Tygr & Želva) je, že se po ní nejezdí šíleným tempem, ale chodí. Do smyčky, v níž se předpokládá odstředivý efekt takzvaného "loopingu", tedy jízdy vzhůru nohama, však mají návštěvníci vstup zakázaný.

    Skulptura, kterou navrhli Heike Mutterová a Ulrich Genth, sice vypadá jako horská dráha, je jí však jen na první pohled. "Dráha představuje zrychlení a vysokou rychlost tygra, ale návštěvník si ji musí prohlédnout krok za krokem jako želva," vysvětlují tvůrci projektu za téměř dva miliony eur (kolem 50 milionů korun).
    Na klikatici může najednou až 40 diváků vychutnávat pohled na Porúří z pahorku Heinricha Hildebranda v parku Angerpark. Na samotné konstrukci dlouhé 200, vysoké 20 metrů a vážící 90 tun však mohou vystoupat jen do 13 metrů. To je možné i po setmění, protože dílo je posázené 880 světly.
    Díky osvětlení právě za tmy nejlépe vynikne monumentálnost konstrukce z oceli a zinku, tedy materiálů, které jsou pro hutnický region typické.
0 comments
add comment