Newyorské úřady schválily výstavbu nového WTC

Publisher
ČTK
22.09.2006 09:25
USA

New York

New York - Newyorské úřady oficiálně schválily výstavbu nového Světového obchodního centra (WTC), jehož původní budovy zničily útoky teroristů v září 2001. Podnikatel Larry Silverstein má nyní čtyři a půl roku s ročním odkladem na to, aby postavil věže číslo dvě, tři a čtyři nebo o pronájem místa přijde. Silverstein si WTC pronajal na 99 let pár měsíců před jejich zničením.

    Dohodu s podnikatelem schválila správa New Yorku a New Jersey na pravidelném měsíčním zasedání. Úřad zároveň odsouhlasil, že bude Silversteinovi platit 300 tisíc dolarů za den, pokud se mu do dohodnutých termínů nepodaří připravit místo na novou výstavbu.
    Smlouva ještě čeká na vyhotovení několika dokumentů. Za předpokladu, že se je podaří získat rychle, bude stavba dokončena v roce 2012, kdy ji Silverstein slíbil dokončit. Nejvyšší stavba, Věž svobody, má na území Ground Zero stát v roce 2011 a její prostory se mají začít pronajímat následující rok.
    Projekt nevznikal bez sporů. Záležitost byla obzvlášť citlivá proto, že na místě zemřelo před pěti lety téměř tři tisíce lidí po útocích z letadel unesených islámskými fundamentalisty. Architektonický návrh a památník také vyvolaly citlivou diskusi. Největší bitva se ale odehrála o miliardy dolarů z pojistky, napsala agentura Reuters.
    První znovu postavený mrakodrap po útocích Silverstein otevřel letos v květnu. Původní budova s názvem 7 World Trade Centre stála v sousedství WTC. Byla postavena v roce 1987 a byla o deset pater nižší. Zřítila se poté, co na ni spadly trosky z hořících "dvojčat".
0 comments
add comment

Related articles