Nákupní centrum v Birminghamu prý nejošklivější britskou stavbou

Londýn 17. října - Nejošklivější stavbou ve Spojeném království je nákupní středisko Bullring v Birminghamu, kterému dominuje obchodní dům Selfridges architekta Jana Kaplického. Vyplývá to aspoň z průzkumu, který zkoumal názory 1111 Britů.

    Moderní architektura a především město Birmingham z průzkumu nevyšly nejlépe. Kromě nákupního střediska Bullring se Birmingham umístil i na druhém místě se svou ústřední knihovnou a na sedmém s dálniční křižovatkou přezdívanou Spaghetti Junction.
    Průzkum uspořádal výrobce počítačových her AE u příležitosti vydání další verze svého urbanistického simulátoru Sim City Creator. Respondenti dávali všeobecně nechuť nad moderní architekturou - nelíbí se jim překvapivě dvacetimetrová monumentální socha Angel of the North (Anděl severu) u Newcastlu či budova skotského parlamentu v Edinburghu, které se umístily na třetím čtvrtém místě.
    Nikoho naopak příliš neudivil odpor proti nákupnímu středisku Arndale v Manchesteru či proti panelákům Parkhill v Sheffieldu. Dva zástupce v desítce nejošklivějších budov má také Liverpool - Liver Building na šestém a katedrálu na devátém místě.
    Birminghamského Bullringu otevřeného před pěti lety se nicméně zastal Neville Summerfield, který se na birminghamské radnici stará o obnovu města. "Design obchodního domu Selfridges’, který vyhrál několik cen, se stal synonymem ekonomického růstu města," prohlásil. Připustil ale, že budova knihovny je "ohyzdná" a město hledá způsoby, jak ji strhnout.
    Také generální manažer nákupního střediska se obchodního domu Selfgridges', který navrhlo Kaplického studio Future Systems, zastal. "Je jedním z klíčových obrazů Birminghamu. Přirovnáváme ji tu ke kvasnicím. Buď ji milujete nebo ji nenávidíte," řekl manažer Tim Walley.
0 comments
add comment