Muzeum hornictví Allmannajuvet v norském Sauda od Petera Zumthora

Publisher
Petr Šmídek
19.11.2016 12:00
Peter Zumthor

Norsko je zemí, která si zakládá na svých přírodních krásách, o něž se s návštěvníky dělí prostřednictvím sítě turistických tras osázených drobnými architektonickými klenoty vyhlídkových plošin, silničních odpočívadel nebo veřejných toalet.
Aktuálně bylo na jihu Norska poblíž přístavního města Sauda dokončeno malé muzeum hornictví připomínající krátké období (1882-98), kdy horníci za nelidských podmínek dolovali z hory Allmannajuvet zinkovou rudu. Z tisícimetrových podzemních chodeb úzkými otvory vynášely na povrch kameny, které se soutěskami na koních dopravovaly k fjordům a odtud pak putovaly loděmi do Anglie. Během šestnácti let se tu vytěžilo přes 12000 tun zinkové rudy.
Autorem hornického muzea Allmannajuvet je švýcarský architekt Peter Zumthor, jehož koncept se skládá ze tří staveb: muzeum s výstavním prostorem, kavárna a toaleta. Dehtem impregnované dřevěné domy svou barvou i konstrukcí připomínají nelehké období. Převýšené objekty jsou na skalistý terén posazeny na vysokých dřevěných nohách a stěny mají vnitřní stěny potažené jutou fixovanou akrylátem. K vyrovnání plošin parkovacích stání musely nově vzniknout opěrné stěny z kamene vysoké až 18 metrů.
Přestože dřevěná konstrukce a spoje jednotlivých prvků vypadají velmi jednoduše, vznikly desítky variant a projekt je domyšlen do takových podrobností jakými jsou jídelníček v kavárně, muzejní instalace nebo knižní publikace.

Více informací >
0 comments
add comment

Related articles